Eduline: Van olyan gimnázium, ahonnan a végzősök fele külföldre ment
A világ topegyetemein is tarolnak a magyar középiskolások.
Az egyik budapesti gimnáziumban a májusban érettségizettek közül minden második diák szeptemberben már valamelyik külföldi egyetemen kezdett, de a HVG most megjelent középiskolai rangsorának élén álló három budapesti gimnáziumban – az Eötvösben, a Fazekasban és a Radnótiban – is magas a külföldre készülők aránya. A végzősök ráadásul nem a „futottak még” kategóriából választanak, hanem a legnevesebb brit, francia, amerikai vagy éppen holland egyetemekre felvételiznek. Az idei tudományos diákolimpiák magyar érmesei közül ma már többen cambridge-i hallgatók – írja az Eduline.
A HVG kiadványának intézményi adatlapjaiból kiderül, hogy a 2019/2020-as tanév végén:
- az Eötvös-gimnáziumban minden ötödik,
- a Fazekasban minden harmadik érettségiző külföldi egyetemre iratkozott be,
- ahogy a Radnótiban is 33 százalék volt a tanulmányaikat külföldön folytató diákok aránya.
Az alapítványi iskolák HVG-rangsorát évek óta vezető, Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban (AKG) az elmúlt egy évben is nagyot nőtt a külföldön továbbtanulók aránya:
míg 2020-ban a végzettek 37 százaléka választott magának külföldi egyetemet, idén már minden második érettségizőjük döntött így, egészen pontosan 49 százalékuk kezdett külföldön szeptembertől.
– írja az Eduline.
Hasonlóak az arányok a BME által alapított Két Tanítási Nyelvű Gimnáziumban, ahol az érettségizők 43 százaléka tanul tovább más országban, míg a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumból a végzősök 30-35 százaléka felvételizik sikeresen külföldi felsőoktatási intézménybe.
„Sok olyan tanulónk van, aki beiratkozhatott a világ legjobb egyetemeire, például a Harvardra, a Yale-re, a Sorbonne-ra, a Cambridge-re, a Humboldt-ra”
– mondta a HVG középiskolai kiadványának Hutai László, a Karinthy igazgatója.
(Kiemelt kép: Franciaország, 2016.01.30. - Brainstorming a papír felett. Fotó: Schott Graham / Unsplash. A kép csak illusztráció.)