Megszüntetik a jelenlegi OKJ-s rendszert, teljesen újat hoznak létre helyette
Nem átalakítják, hanem úgy, ahogy van, megszüntetik az OKJ-s rendszert, és egy újat hoznak létre helyette - derül ki a Magyar Nemzet cikkéből. A kormánypárti médium arról nagyvonalúan nem ír, hogy az állam a vizsgáztatás jogát is magához vonja a tervek szerint, azaz lényegében ők szednék be a vizsgadíjakat is.
Bár a korábbi hírek még arról szóltak, hogy az OKJ-s rendszert karcsúsítják, a jelenlegi 760-ról 200-nál kevesebbre csökkentve a képzések számát, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az ágazat szereplőivel való tárgyalásokon rájött, hogy az Országos Képzési Jegyzékre (OKJ) épülő rendszer elavult, teljesen más struktúrára van szükség. Pölöskei Gáborné, a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár közlése szerint ez úgy fog kinézni, hogy
alapszakmákat ezentúl kizárólag iskolarendszerben, tehát az ötéves technikumban és a hároméves szakképző iskolákban oktatják majd, a felnőttképzésben viszont nem lesz korlátozás, annyi specializáció és részszakképesítés jelenhet meg, amennyit a munkaerőpiaci helyzet megkíván.
Kormányzati szándék szerint az iskola a stabil alapokat adja, a felnőttképzés pedig a gyors válaszokat teremti meg az aktuális igényekre.
A kormányzati javaslatcsomagról korábban a 24.hu-nak nyilatkozó szakértők úgy nyilatkoztak, hogy az állam az eddig a piacnak fizetett vizsgadíjak begyűjtésére pályázik. Ez akár uniós jogba is ütközhet, ugyanis korlátozza a vállalkozásokat.