Rezsi: fájdalmas időszak vár százezernyi magyar nyugdíjasra

Bár még nem is látszik a hőség vége, hamarosan jön a hideg(ebb) időszak, ezzel együtt pedig a fűtésszezon. Vagyis megnövekedik a rezsi, ami nagyon sok nyugdíjast állít nehéz helyzetbe.

2024. szeptember 2., 14:30

Szerző:

Több százezer magyarnak jelent évről évre problémát, hogy megfelelő hőmérsékletűre tudja fűteni a lakását. Az utóbbi években a tél kegyes volt, nem voltak nagy mínuszok, viszont egyre inkább kitolódik az az időszak, amikor még fűteni kell, akár májusig is. Nincs azonban garancia rá, hogy az idei tél is ilyen kegyes lesz rezsi szempontból, vagy hogy nem kell majd még májusban is begyújtani. Érdemes felkészülni időben. A Pénzcentrum friss elemzése szerint több éve emelkedik a lakosok aránya, akik bajban lehetnek a téli fűtési időszakban.

A múlt évben közel félmillió magyar nem tudta felfűteni télen a lakását kellemes hőmérsékletűre. Ha valaki hasonló cipőben lesz idén télen, arra már érdemes időben felkészülni. A legrosszabb, ha az ember homokba dugja a fejét és nem vesz tudomást a problémáról, amikor azon még lehetne segíteni. Sokan nem tudják, de rászorultsági alapon többféleképpen kérhet az ember segítséget, igényelhet például rendkívüli támogatást az önkormányzatnál, kérheti a védendő fogyasztó státuszt, illetve sok helyen adnak kifejezetten fűtési támogatást a helyi hivatalok.

Az Eurostat friss adatai szerint Magyarországon a felnőtt lakosság 5,6 százaléka nem tudta megfelelő hőmérsékletűre fűteni az otthonát 2023-ban. Ez az arány az EU-ban 9 százalék. Az uniós átlagnál rosszabb helyzetben vannak többek között a bolgárok, litvánok, spanyolok, görögök, portugálok, románok és franciák, Magyarországnál pedig kedvezőtlenebb az arány ezeken túl az olaszoknál, németeknél, szlovákoknál is. Ugyanakkor Belgium, Csehország, Hollandia, az észak-európai országok, Ausztria, Szlovénia és Horvátország aránya is kedvezőbb a magyar mutatónál:

Ha pedig megvizsgáljuk, hogy csak a 65 év felettiek korosztályában hogyan alakult ez az arány, azt láthatjuk, hogy a magyar idősek 6,3 százaléka érintett. Ezzel is nagyjából a mezőny közepén vagyunk, az EU-átlag 7,6 százalékos.

Azok aránya, akik nem tudják megfelelő hőmérsékletűre fűteni a lakásukat, az utóbbi évtizedben Magyarországon 2020-ig folyamatos csökkenést mutatott. Azóta azonban emelkedését, stagnálást látunk. 2022-ről 2023-ra a teljes lakosság körében 1,8 százalékpontos, a 65 év felettiek esetében 2 százalékpontos emelkedés történt. Kevés országban mutatkozott ennél nagyobb emelkedés – írja a lap.

Digitális rezsi: döbbenetes összegek repülnek ki az ablakon

Amikor rezsit számítasz, a villany, a gáz vagy a víz árát automatikusan adod hozzá, de vannak olyan költségek, amelyekről a legtöbben megfeledkezünk. A digitális rezsi összege ugyanakkor egyre magasabb a legtöbb háztartásban, ráadásul sokkal kevésbé szembetűnően nő, mivel sok helyre fizetsz kisebb összegeket – írja a Dívány.

A rejtett vagy digitális rezsi olyan, a mindennapokban használt szolgáltatások használatának ára, amelyek nélkül nem tudnánk dolgozni vagy szórakozni. Sokszor ezek eszünkbe sem jutnak a rezsi szó említésekor, pedig az otthoni internetelőfizetés épp úgy alapvető a legtöbb családban, mint az, hogy van mobiltelefonod, amelyen eléred az internetet is, lehetőleg egy olyan adatcsomaggal, amelyben hó végére sem fogy el a kereted.

Így emelkedik a digitális rezsi költsége

A költségek növekvő tendenciát mutatnak: a Netflix, a Disney és a YouTube is a napokban jelentette be, hogy megemeli előfizetési díját. A YouTube Premium szolgáltatása, melynek előfizetői elkerülhetik a videók közben, illetve között elhelyezett reklámok megtekintését, valamint lezárt képernyőjű mobileszközükön is hallgathatják a zenét, eddig 2600 forintba került, ami most 4700 forintra emelkedik. Ami a Netflixet illeti, a kétfelhasználós standard csomag ára emelkedik 3490 forintról 3990 forintra.

További részletek itt.

(Fotó: Julian Hochgesang/Unsplash)