Nincs egység Orbánnal szemben

A tüntetések szervezője a január elejei tüntetésig formába akarja önteni az ellenzéki mozgalom céljait. Az Orbán Viktor vezette nemzeti-konzervatív kormány politikája elleni tiltakozás ismét az utcára viszi az embereket Magyarországon. Az aktivisták azonban a tiltakozó csoportok közötti konszenzus hiányát nehezményezik. Láthatóan hiányoznak az egyértelmű üzenetek. Emiatt az ellenállás veszít az erejéből, és végül „elakadhat a homokban”- írja a Wiener Zeitung.

2014. november 19., 22:28

Mindemellett hétfőn este Budapesten a „Népfelháborodás napján” legalább tízezer ember tüntetett a parlament előtt Orbán politikája ellen. A Kossuth téren a szónokok igyekeztek fellelkesíteni a tömeget, ami nem mindig sikerült. „A semmitmondó beszédek miatt sok csalódott ember elhagyta a teret” – vélte Várady Zsolt. Az IWIW társasági-háló alapítója volt a főszervezője annak az internetadó elleni második tiltakozásnak, amely több tízezer polgárt kivitt az utcára. Várady az ellenszegülés új útjait keresi.


Várady 2015. január 2-ára tömegtüntetést tervez a Budapesti Operaház elé, amelyen meg kellene fogalmazni a konkrét célokat. Pontosan három évvel ezelőtt több tízezer ember tiltakozott ezen a helyen az új, sokat bírált magyar Alaptörvény ellen. Várady a saját Facebook-oldalán „elakadtnak” nevezte a tiltakozó csoportok konszenzus keresését és együttműködését. „Óriási felelősség” tiltakozás céljából több tízezer embert kivinni az utcára.
„Tudnunk kell, hogy miről akarunk beszélni, milyen üzenet közvetítünk”. Annak érdekében, hogy „létrejöjjön a jelenlegi rendszer alternatívája” meg kellene alakulniuk a szükséges szakértői csoportoknak és egyesülniük kellene a közös célokat követő szereplőknek. Január 2-án nem csak a rendszerrel szembeni elégedetlenséget kellene demonstrálni, hanem azt is meg kellene fogalmazni, hogy „milyen országot képzelünk el magunknak, amelyben mindannyian jobban élünk, mint manapság” – hangsúlyozta Várady.


A civil társadalmat az internetadó, a korrupció elleni harc és az adópolitika mozgósította. „Ez nem elég” – mondta a magyar ATV-ben Kuncze Gábor egykori belügyminiszter és a parlamentben már nem képviselt Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) ex-elnöke. Ha nem lehetne egyesíteni az egyes kezdeményezéseket, ha nem jönne létre az együttműködés, akkor ezek a tiltakozások végül „elakadnának a homokban” – figyelmeztet Kuncze. Aki kiviszi a tömegeket az utcára, annak utat is kell mutatnia a polgárok számára.


Nem támogatják, hogy az ellenzéki pártok jelen legyenek a tiltakozó akció kezdeményezői között. Ha a pártok csatlakozni akarnának, potyautasnak tekintenék őket. Kuncze azonban arra is emlékeztetett, hogy a kormány többé nem tehet úgy, mintha nem hallaná a civil társadalom hangját.


Megemelik a „reklámadót”


Az összetűzéseket figyelmen kívül hagyva Orbán kedden egy újabb szurka piszkát adott a Nyugatnak. Pártja a reklámbevételek 40%-ról 50%-ra emelte fel a médiaszolgáltatókra kiszabott úgynevezett „reklámadó” legmagasabb kulcsát. Az adót a reklámból származó összbevétellel kapcsolták össze, és a legmagasabb kulcs csak a német RTL-csoporthoz tartozó RTL-csatornára vonatkozik. Az adó következtében az RTL már nem termel profitot, és az anyavállalat könyveiben már csak az értékének a felét éri. Egyértelműen látszik Orbán stratégiája: Úgy kell igazítani a törvényt, hogy az RTL kivonuljon Magyarországról. Ezt a német média szakemberek kizárják. Ma még!

Wiener Zeitung, 2014.11.18. Wiener Zeitung, 2014.11.18.
Fordította: dr. Gonda László