Népszerű üdülővárosok polgármesterei: Ha már jönnek, legalább a szabályokat tartsák be
Szentendre, Velence és Balatonfenyves polgármesterei ismét azt tapasztalják, hogy a lezárások miatt egyre többen érkeznek hozzájuk, és most már jogkörük sincs helyben intézkedni.
A tavalyi évvel ellentétben idén a polgármestereknek nincs különleges jogköre a lezárásokra, pedig erre a későbbiekben még szükség lehet a tömeges fertőzések elkerülése miatt – jelentette ki Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke, Balatonfenyves polgármestere a 168 Keljfeljancsi című műsorában, ahol rajta kívül a velencei és a szentendrei polgármester is megszólalt a témában.
Kiemelte: egy évvel ezelőtt számos balatoni település csatlakozott a felhívásához, amelyben arra kérte a nagyvárosi polgárokat, hogy ne költözzenek le a nyaralóikba, ugyanis így a boltokban hiány alakulhat ki, és a tömeges fertőzés kialakulására is nagyobb lesz az esély. A polgármester a mostani helyzetben inkább arra biztatott mindenkit, ha már hozzájuk látogat, szigorúan tartsa be a szabályokat, úgy, ahogy tették azt a helyi lakosok is az első hullám idején.
A Balatoni Szövetség elnöke szerint egy évvel ezelőtt ugyan már tudták, hogy Magyarországon van a vírus, de nem érezték igazán a bőrünkön, azóta viszont megváltozott a helyzet. A tavalyi rendelkezésekkel ellentétben most nincs eszköz a polgármesterek kezében a lezárásokra, amivel ugyan még egy ideig lehet várni, de eljön majd az idő, hogy szükség lenne rá, mert csak így tudnak gyors, hatékony lépéseket tenni - jegyezte meg.
Elmondta, hogy az első hullám alatt a megnövekedett szemét mennyiségére sem voltak felkészülve, az adataik alapján azt lehet mondani, hogy tavaly tavasszal az ingatlanok 60 százalékában éltek az emberek, míg alapvetően Balatonfenyves inkább üdülőváros.
Gerhard Ákos, Velence polgármestere úgy fogalmazott, sem emberük, sem eszközük nem lenne arra az esetre, ha ismét a polgármesterek rendelkezhetnének bizonyos kérdésekben. Az elmúlt hetekben dermesztő képsorok láttak napvilágot arról, hogy mennyien keresték fel a velencei korzót a járvány ellenére, ezért szigorítások léptek életbe a városban: kötelező az utcai maszkhasználat (10 ezer fő alatti városokban ez eddig nem volt szabályozva), valamint a korzó büféit is lezárták.
Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere arról beszélt, hogy ugyan jelenleg is életben vannak a kormányzati szabályozások, de például az utcai maszkviselés ellenőrzését a rendőrség nem tudja ellátni, a rendészetnek pedig nincs elég forrása erre a költségvetésben. Az ellenzéki politikus álláspontja, hogy nem a polgármestereknek kéne különleges jogosítványokat adni - ez szerinte ugyanis csak azt jelentené, hogy "rájuk lőcsölik" a feladatokat -, hanem világos járványkezelésre lenne szükség, amelyben partnerként tekintenek az önkormányzatokra.
Véleménye szerint azért is fáradtak bele az emberek a már egy éve tartó járványhelyzetbe, mert már nem érzékelik igazán a veszélyeket. "Nem hisszük el, ha bejelentenek egy számot, mert nem volt igaz a kommunikáció az elejétől kezdve" - mondta Fülöp Zsolt. A szentendrei polgármester szerint a közbizalmat könnyű eljátszani, de nehéz visszaszerezni, és most éppen az utóbbi folyamatát követjük végig. A felelősség teljesen más kormányzati és önkormányzati szinten - jegyezte meg.
A polgármesterek egybehangzóan kijelentették: területi adatokat továbbra sem kaptak a kormánytól, így nem tudják, hogy a városuk lakossága mennyire érintett a fertőzésben.
(kiemelt kép: 168.hu | Merész Márton)