Németh Gábor: A korábbi képzés hitelessége miatt kaphat külföldi diplomát százötven SZFE-s hallgató

A diákokat átvállaló külföldi művészeti egyetemekkel már régóta megvolt a kapcsolat – mondta az író, forgatókönyvíró, az SZFE korábbi oktatója.

2021. március 22., 10:44

Szerző:

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) százötven hallgatójának már biztosan nem kell lemondani a diplomájáról akkor sem, ha az intézmény átalakításának módja miatt nem kívánja az SZFE-n befejezni tanulmányait – derült ki a Freeszfe múlt hét közepén kiadott közleményéből.

Ezek a hallgatók öt különböző európai művészeti egyetemen szerezhetnek diplomát, úgy, hogy a külföldi képzőhely elfogadja a korábban már megszerzett hallgatói kreditjeiket, és a mestereikkel folytatott további munkát is. Az Emergency Exit nevű diplomamentő programban olyan egyetemek vesznek részt, mint a salzburgi zeneművészeti egyetem, a ludwigsburgi előadóművészeti egyetem. vagy a varsói színművészeti egyetem és annak kihelyezett bialystoki bábtanszaka.

Az SZFE korábbi oktatója szerint ez a lehetőség annak is köszönhető, hogy a programban szerepet vállaló külföldi egyetemek korábban már meggyőződtek arról, hogy az intézményben olyan képzés volt, amelynek színvonaláért ők is felelősséget tudnak vállalni.

„Ezekkel a művészeti egyetemekkel nem tegnapelőtt született meg a kapcsolat” – mondta Németh Gábor Fiala János Keljfeljancsi című műsorában.

A forgatókönyvíró szerint a kezdeményezést hitelesíti, hogy a diplomamentő programhoz kapcsolódó képzésekben olyan oktatók vettek részt, akiknek nemcsak egyetemi oktatóként van hitelük, de egyébként is, így nem is támadt kétség, hogy milyen színvonalú képzés folyt Budapesten.

Miközben a diplomamentő akció elindult, a Freeszfe tovább folytatja a munkát, ahogy korábban is, ebben Németh Gábor szerint változás nincs. Mint mondta, a Freeszfe amellett, hogy kulturális és oktatást segítő egyesületként tevékenykedik, a belső működése még nincsen teljesen kidolgozva, tehát továbbra is úgy viselkedik, mint egy bázisdemokratikus közösség.

Az a jövő kérdése, hogy ezt a kétfajta tapasztalatot – a stabilan működő szakmai munkát és a formálódó szervezeti működést – hogyan fogja összeegyeztetni a közösség. Németh Gábor szerint ez különösen akkor fontos, ha a társaságnak valóban az a célja, hogy esetleg később egy újfajta egyetemi működésnek a formáit dolgozza ki.

(Kiemelt kép: 168.hu | Merész Márton)