Nem volt még elég: tovább alázzák Orbánékat
Az EBESZ továbbra sem elégedett a médiatörvénnyel - A hétfői módosítás ellenére sem elégedett a magyar médiatörvénnyel az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője. A boszniai Dunja Mijatovics szerint a jogszabály még mindig sérti a szervezet felé vállalt kötelezettségeket.
A médiatörvény még mindig alkalmas arra, hogy elhallgattassa az alternatív és eltérő hangokat Magyarországon - áll az EBESZ sajtószabadság-képviselőjének kedden Bécsben kiadott közleményében.
Dunja Mijatovics azt írta, az unió által kikényszerített és a héten Budapesten megszavazott változtatások ellenére több problémás rész megmaradt a jogszabályban, például szokatlanul nagy hatalmat ad a politikailag egyszínű médiahatóságnak és tanácsnak, amelyet felruház minden médiatípus tartalmi ellenőrzésével is - írta a
Népszava. <br />Változatlanul problémának tartja, hogy a törvény egyaránt vonatkozik az elektronikus, a nyomtatott és az online médiatartalomra is, ráadásul a jogszabály bizonyos kulcskifejezéseket nem határoz meg pontosan. A szervezet szerint továbbra is problémás, hogy minden médiának regisztrálni kell a médiahatóságnál, a szabályok megsértése pedig magas pénzbírsággal fenyeget. Ráadásul kimaradt a törvényből a közszolgálati média függetlenségének garantálása -idézte az EBESZ sajtószabadság képviselőjét a Független Hírügynökség.
Mijatovics szerint Magyarország elmulasztotta a mostani módosítás nyújtotta lehetőségeket. Emlékeztetett, február 28-án jogi elemzést és kidolgozott javaslatokat küldött a magyar kormánynak arról, hogy miként kellene a médiaszabályozást összhangba hozni az EBESZ elvárásaival. "Ezek az elvárások nem köszönnek vissza az elfogadott törvényszövegben, de hivatalom továbbra is kész segítséget nyújtani Magyarországnak" - tette hozzá.
Az EBESZ jogi elemzése az alábbi elvárásokat fogalmazza meg a magyar jogszabállyal szemben:
- a kiegyensúlyozottság és az összes médiatartalomra egyaránt vonatkozó előírások kerüljenek ki belőle
- védeni kell a szerkesztői szabadságot és a médiának döntési szabadságot kell biztosítani tartalmi ügyekben
- az elektronikus, írott és online médiára más szabályok vonatkozzanak
- a jogszabályban szereplő "homályos fogalmakat" tisztázni kell
- túlzóak a regisztrációra vonatkozó követelmények, ezért azokat ki kell venni a törvényből
- a médiahatóságnak függetlennek és kompetensnek kell lenni, tagjainak kinevezésekor pedig tényleges objektivitást és pluralitást vegyenek figyelembe
- a médiahatóság felügyelete alól a teljes írott sajtó kerüljön ki, a terület legyen önszabályozó