Nem szeretik a képviselők, amikor velük viccelnek
Elbujdokoltak a kínos helyzet elől a politikusok? Szerda estére mind a 386 parlamenti képviselőt moziba hívta a Transparency International (TI) egy politikai korrupcióról szóló film bemutatójára. De a premierre csak nyolcan mentek el.
Az Államérdekből című francia alkotás azért is felkelthette volna a képviselők érdeklődését, mert az a cannes-i filmfesztiválon díjat nyert. Másrészt pedig hőse a francia közlekedési miniszter – természetesen nem az igazi –, akinek az ellenzett vasút-privatizációban fel kell adnia elveit a politikai és gazdasági érdekkörök nyomására. A korrupcióellenes szervezet ezzel a meghívással is rá akarta ébreszteni politikusainkat, hogy mennyire fontos a visszaélések elleni harc.
- Az MSZP a múltban is együttműködött a TI-vel, a pártfinanszírozás kérdésében ezért tartottuk fontosnak eljöjjünk az előadásra - mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a
Blikknek.- A korrupció ellenes szervezettől nem kaptam meghívót, csupán a forgalmazótól - magyarázta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. - Ebből nem derült ki, hogy korrupció ellenes alkotásról lenne szó, egy hétköznapi filmbemutatóra számítottam, ami nem keltette fel az érdeklődésemet. Aznap egyébként a feleségemmel voltam moziba, aki jobb társaság, mint a szocialista képviselők - mondta.
Kihagyta az ingyenmozizást az LMP is, ők kétnapos siófoki frakcióülésen vettek részt. Pedig a korrupció Magyarországon is óriási összegeket visz el. A szakértők szerint a közbeszerzésekre fordított minden negyedik forint folyik el. Ez 300-400 milliárdos veszteséget jelent, amelynek egyik rákfenéje éppen a politika.
– Óriási probléma a jelenlegi párt- és kampányfinanszírozás – mondta a Blikknek Alexa Noémi, a TI magyarországi szervezetének ügyvezető igazgatója. – A törvények miatt a pártok csak nagyon kevés pénzt, 386 millió forintot fordíthatnak egy-egy országgyűlési választásra. Valójában ennek azonban többszörösét költik, így a többletpénzt feketén szerzik be, vagyis gazdasági érdekcsoportok fizethetnek későbbi előnyökért cserébe.
Alexa Noémi szerint ez ellen átláthatóbb kampányfinanszírozásra lenne szükség, valamint a kontrollintézményeket függetleníteni kell a politikától.
Az emberek magasan a politikai elitet, illetve az üzleti szférát tartják a legkorruptabbnak, noha az egészségügyben és a rendőrök megkenésekor fizetik a legtöbb csúszópénzt.