Nem sokat hoz a plusz két százalékos nyugdíjemelés

A kormány engedett a nyugdíjas szervezetek kérésének.

2021. december 7., 08:05

Szerző:

Némi meglepetést okozott Orbán Viktor miniszterelnök hétfői bejelentése, amely szerint 2022. január 1-jétől nem három, hanem öt százalékos nyugdíjemelés lesz. Erről az immáron a jegybank által is öt százalékosra prognosztizált infláció miatt döntött a kormány, amely a jelek szerint meghajolt a nyugdíjas szervezetek követelése előtt, hogy az elszaladt, és várhatóan jövőre sem csillapodó pénzromlásra tekintettel az elfogadott költségvetésben tervezett három százaléknál magasabb, a valós inflációnak megfelelő mértékű legyen a nyugdíjemelés januártól. - írja a 24.hu.

A statisztikai hivatal adatai alapján 2020-ban 150 500 ezer forint volt az átlagnyugdíj, ami az idei rendes emeléssel (januárban, 3 százalék) és az elszaladt infláció miatti korrekciókkal (júniusban 0,6 százalék, novemberben 1,2 százalék) számolva 2021 végére 157 800 ezer forintra emelkedett.

Az idei átlaghoz képest majdnem havi nyolcezer forint pluszt jelent a januári emelés, amiből a hétfői miniszterelnöki bejelentés durván háromezer forintot hoz az átlagnyugdíjasnak.

A nyugdíjemelés azért lett volna három százalékos januártól, mert a kormány jövőre 3 százalékos inflációt tervezett be a költségvetésben. Csakhogy időközben elszaladtak az árak, októberben már 6,5 százalékos inflációt jelzett a Központi Statisztikai Hivatal, és az elemzők jövőre is három százaléknál jóval magasabb inflációt prognosztizálnak.

(Kiemelt kép: Illusztráció)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.