Nem játszunk kiszorítósdit

Az MSZP ma egy lomha tankerhajóhoz hasonlít. Szervezetét gyorsabbá, rugalmasabbá kell tenni – állítja a szocialisták új elnöke. Szerinte a tagság arra vár, hogy valaki tegyen már rendet a párt háza táján, hogy értse meg mindenki: nincs kibeszélés, nincs egyéni út. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2010. július 16., 06:31

Láttam, kicsapta a biztosítékot önnél, hogy ideiglenes elnökként aposztrofálták névtelen szocialista nyilatkozók. Még kongresszusi beszédében is utalt rá.

– Nem szabad az önsorsrontást tovább folytatnunk. Ebben sajnos nagy a tradíciónk. Eddig valamennyi, hivatalát kezdő politikai vezetőnkről vagy megválasztott testületünkről suttogni kezdtek, hogy azok genezisében mi a hiba. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy széttartsunk. Össze kell zárnunk.

Azért van abban némi logika, amit a névtelenek állítanak. Szerintük az őszi önkormányzati választások után új helyzet alakulhat ki.

– Akkor a másik forgatókönyvet kellett volna megvalósítani, amely szerint a helyhatósági választások után rendezünk tisztújítást. De a párttagok többsége úgy döntött: nem veszíthetünk négy-öt hónapot, hiszen sok a dolgunk a párt újjászervezésével. Aki most feladatot vállalt helyi, megyei vagy országos szinten, nem három hónapra tette.

Molnár Csaba és Botka László visszalépésükkel is jelezték: átmenetinek tartják a mostani tisztújítást.

– Nem azt jelezték. Ezt nem is feltételezem róluk. Örültem volna, ha formálisan is szerepet vállalnak, bár így is tudnak dolgozni a sikerért. Én számítok rájuk. A munkához meg nem kell pozíció. Persze ha valaki mégis vállal funkciót, nagyobb a felelősség is.

Azt mondta, az MSZP körül ólálkodnak a farkasok, s közben állandóan fedezéket kell keresni a baráti tűz miatt is.

– Nem lehet a külső nyomással szemben felvenni a küzdelmet, ha a vezetőknek közben maguk mögé kell tekingetniük, nehogy hátba döfjék őket. Többen is megtapasztalták már ezt a múltban. Változtatnunk kell ezen.

Hogyan?

– Integrálni fogok mindenkit, és nem játszunk kiszorítósdit. Munka van bőven, aki nemcsak taktikázni akar, annak lesz feladata. Tapasztalom, nagyobb a felelősségérzet a szocialista politikusokban, semhogy személyes ambíciójuk, hatalmi törekvéseik mögé rendeljék a közösség érdekét.

A baráti tűz ellen Hiller István volt elnök is meghirdette a „támogasd vagy hallgass!” politikáját, de nem jött össze neki.

– Én nem pontosan ezt mondom. Most nagyobb a baj annál, hogy pusztán belső hatalmi játékokat lehetne űzni. Ez ugyanis nem érdekli az embereket. Sőt! Ha ezt csináljuk, itt hagynak minket a szavazóink. Azt látom, a tagság arra vár, hogy valaki tegyen már rendet a házunk tájékán, hogy értse meg mindenki: nincs kibeszélés, egyéni út, csak a közösség érdeke a fontos.

Az MSZP-ben Balogh András volt thaiföldi nagykövet, a párt köztársaságielnök-jelöltje lett a második ember. Balogh az ön ellensúlya lehet, hiszen ő a Baja-féle platform kiszemeltje.

– A professzor úr senkinek sem az embere. Zökkenőmentesen tudunk majd együttműködni. Örülök annak, hogy a generációs együttműködés nemcsak a mi szintünkön, hanem az alelnöki posztokon is megvalósul: Kovács László tapasztalt, Szabadkai Tamás pedig nálam is fiatalabb politikus. Tanítják: az a jó vezetés, ahol a tapasztalat és a lendület kéz a kézben jár.

Elemzők szerint a nemzetben gondolkodó Balogh megválasztása pacifikálhatja a pártellenzékinek kikiáltott Szili Katalint.

– Nem hiszem, hogy Szili Katit békíteni vagy csendesíteni kellene. A nemzeti gondolat számomra is fontos. Ahogy eddig is, ezután is integrálni szeretném a párt különböző irányzatait, platformjait. Mindenkire szükség van, aki előre akarja vinni az MSZP ügyét.

Azt hirdeti: társadalmi ellensúlyra van szükség Orbán centrális erőterével szemben.

– Ez a szakszervezetekkel, civilekkel, az értelmiséggel és az újonnan létrejövő demokratikus körökkel való szövetséget jelenti. Orbán Viktor úgy gondolja, parlamenti kétharmados támogatottsággal bármit megtehet Magyarországon. Erőből politizál. Úgy érzi, számára sehol sincs stoptábla. Eddig csak Brüsszelben tudtak neki megálljt parancsolni. A társadalmi összefogás arra épít majd, hogy az embereknek elegük lesz a Fidesz „túlhatalmából”, az egyeduralmi törekvésekből, az antidemokratikus, tekintélyelvű politikából, a múltba fordulásból, a szegényellenességből.

De miért lenne rokonszenves a civilszervezeteknek vagy az új köröknek épp az MSZP?

– Azért, mert politikánk lényege a modernizáció, a fenntartható fejlődés, a demokrácia és a szabadság védelme, a munkájukból élők, a kiszolgáltatottak képviselete, a társadalmi igazságosság segítése. Ezek a célok számukra is fontosak.

De a párt hitelességével bajok vannak.

– Így van. Kell egy kis idő, amíg az emberek megértik, hogy átverte őket a Fidesz, Orbán Viktor hazudott nekik. A kormány nem jó irányba vezeti az országot. A választókkal szemben türelmesnek kell lennünk.

Földes György szerint hiba lenne csak az ingahatásban bízni, amely szerint ha a Fidesz meggyengül, erősödik az MSZP.

– Igaza van. Nem lehet csak az ellenzék hibáira alapozni. Az MSZP-nek tartalmilag, stílusában felkészültebbnek kell lennie.

És hogyan lesz ilyen? Miként tudja megnyerni a fiatalokat, hiszen 57 év a párt szimpatizánsainak átlagéletkora.

– Az MSZP ma egy lomha tankerhajóhoz hasonlít. Szervezetét gyorsabbá, rugalmasabbá kell tenni. Ugyanakkor nem szabad lemondani a demokratikus működésről sem.

Az pedig lelassítja a pártot.

– Tudom, nem könnyű feladat, de nem lehetetlen. Hiszem, hogy a választók a pártot demokratizmusa miatt is juttatták már háromszor győzelemre. Most kockáról kockára újra kell építeni a rendszerünket, és a hitelességünket is muszáj visszaszereznünk. De ez nem megy gyorsan. Ahogy a jobboldalon, úgy köztünk sincsenek messiások.

Ön szerint egység nélkül szétzilálódik a párt. Lendvai Ildikó viszont óvott a műegységtől. Valódi az összetartás az MSZP-ben?

– Látszategységgel semmire se megyünk. A választók megérzik az őszintétlenséget. Én azt tapasztaltam, hogy tagságunk egységes és elszánt. Talpra fogjuk állítani az MSZP-t. Nagy és erős baloldali párt leszünk.