Nem hiszek a véletlenekben

Különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés, pénzmosás és csalás gyanújával tesz feljelentést a rendőrségen Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezető-helyettese, mivel szerinte a MET nevével fémjelzett gázbehozatali ügyben a kormány egy szűk csoport magánérdekét szolgálta. A szocialista politikus azt állítja: az állami gázkereskedő átengedett egy nagy haszonnal kecsegtető üzleti lehetőséget egy Orbán Viktor barátja által is tulajdonolt magáncégnek.

2015. július 2., 15:26

– Azt mondta, valakik ellopták a gázt. Nem túlzás ez?

– Lázár János szekszárdi beszédéből érthető meg a gázlopási szisztéma. Azt mondta, nem szabad azt hinnünk, hogy a jogszabályok csupán jó célt szolgálnak; lobbicsoportok érdekei is megjelennek a jogalkotásban.

– Ez korábban is így volt.

– Lehet, de itt egy furcsa történet alakult ki. 2011. április elején a Fejlesztési Minisztériumban rendelet született arról, hogy a távhőszolgáltatók, az iskolák, az óvodák, a kórházak ellátásbiztonsága érdekében a stratégiai tározóból ki kell emelni 200 millió köbméternyi gázt és ennek visszapótlására az osztrák-magyar vezetéken nyugatról gázt lehet behozni az országba. Az MVM Partner Zrt. kapta ezt a feladatot.

– Állami cégről beszélünk. Mi ezzel a baj?

– Ezzel semmi. A baj az, hogy az egész konstrukció indoka hamis volt, a szabályozással és az állami cég intézkedéseivel a kormány csak egy szűk csoport magánérdekét szolgálta. Ellátásbiztonsági probléma nem volt sem a távhőszolgáltatóknál, sem a közintézményeknél, mert már az MVM Partner ajánlata előtt megvették a piacon a következő télre szükséges gázmennyiségt. Így az MVM Partner nem tudta nekik eladni a biztonsági készletből kivett gázt. Ekkor le kellett volna zárni az ügyet: a rendelet okafogyottá vált. Ha viszont az volt a valódi kormányzati cél, hogy Ausztria irányából egy állami szereplő sok és olcsó gázt juttasson a magyar piacra, akkor érthetetlen, hogy az állami gázkereskedő miért engedte át ennek az üzleti lehetőségnek mintegy 80 százalékát egy offshore hátterű magáncégnek.

– Azt mondják, a megállapodásra azért volt szükség, mert az állami cég nem tartotta magát elég ügyesnek a gázbeszerzéshez.

– Ez nyilvánvalóan hamis állítás. Elég hihetetlen, hogy Magyarország legnagyobb állami energiacégének leányvállalatánál ilyen problémák lettek volna. Kipereltem tőlük az iratokat, így ezt cáfolni tudom. Az MVM Partner képes volt hazai és külföldi vállalkozásokkal földgáz-adásvételi szerződéseket kötni, sőt néha még aukciót is szervezett az értékesítésre. Ennek ellenére a neki biztosított kapacitásoknak csupán 20 százalékát használta önállóan, a többi évről-évre a MET-nél landolt. A konstrukció már ismert: a MET svájci cége, a METI elhozta a gázt a határig és ott eladta az állami gázkereskedőnek. Utóbbi áthozta a határon és a magyar oldalon eladta a MET magyar cégének, amely azután itthon értékesítette.

(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)