Nem Guantanamo, MTVA
Ki és milyen megfontolásból döntött úgy, hogy az MTV előtt éhségsztrájkolókkal így bánjanak - kérdeztük két nappal ezelőtt Szabó Lászlót, az MTVA kommunikációs igazgatóját. Ma megérkezett a válasz. Érdemes elolvasni.
Szabó László
Kommunikációs igazgató
MTVA
Tisztelt Szabó Úr!
Olvasóinkat mélységesen felháborították azok a módszerek, amelyeket az MTVA alkalmazott a rendőrség kiérkezéséig a Kunigunda utcai gyártóbázis előtt éhségsztrájkolókkal szemben.
Ennek kapcsán - közlési szándékkal – a következő kérésekre szeretnék választ kapni.
1. Ki, milyen megfontolásból és kinek az utasítására döntött úgy, hogy éjjel- nappal ugyanazt a két zeneszámot kell nagy hangerővel az éhségsztrájkolókra sugározni?
2. Az elvi döntés házon belül született, vagy külső utasításra cselekedtek?
3. Ön milyen jelzővel illetné azt az embert, aki mások zaklatására képes ilyen utasítást kiadni?
4. Voltak-e önök között olyan humánus emberek, akik ezt ellenezték?
5. Ki döntött úgy, hogy adóforintjainkból ne műsort, hanem "utcazenét" szolgáltassanak?
6. Mennyibe került az adófizetőknek az utcára sugárzott zene áramszámlája?
7. Cserháti Ágnes MTVA-szóvivő szerint a terület tulajdonosa nem is a közmédia, hanem a Millenium Média Kft. Önök ismerik-e a Kft. tulajdonosát? Ha igen, ki ő? Ki döntött a terület bekerítéséről, kinek a kérésére, kinek a megbízásából, milyen megfontolásból?
Köszönettel és üdvözlettel,
Nagy Csaba
főszerkesztő
168ora.hu
És íme, a válasz...
Tisztelt Főszerkesztő úr,
a Kunigunda utcai gyártóbázis a Millennium Média Kft. tulajdona. A székház megépítésének, bérbevételének majd a visszavásárlás szándékának és az erről kötött szerződés ügyét gondolom ismeri, könnyen utána lehet keresni az interneten is.
Tehát a gyártóbázis magántulajdon, az ott zajló demonstráció jogellenes, hiszen bejelentést annak megtartására senki nem tett, így engedélyt sem kapott rá.
Mit szólna, ha az Ön előszobájában egyszer csak megjelennének valakik és demonstrálni kezdenének valamilyen követelés okán? Ha jó fej lenne, akkor egy darabig tűrné, aztán csak szólna nekik, hogy ugyan menjenek már valami olyan helyre, ahol az Ön életét nem zavarják. Na, hát ez a helyzet a Kunigunda utcában is. Fellépni a demonstrálókkal szemben azért nem lehetett, mert az egész magyar sajtó, beleértve a 168ora.hu-t is, azonnal diktatúrát kiáltott volna. Igaz? De ha Ön rakná ki őket az előszobájából, akkor azt helyes, a jogszabályokat követő lépésnek tartaná. Igaz?
Na, nézzük a zenét és a fényt. Megvilágítani a területet azért kell, mert folyamatosan civilek jönnek-mennek ott. Ez nem baj, egyébként, az ilyen demonstrációknak ez a velejárójuk. Biztos emlékszik a Kossuth-téri tüntetésekre, ott is így volt, az, ha jól emlékszem, nem tetszett a 168 órának. Lehet, tévedek.
Na most: a köztelevízió egy nemzetbiztonságilag is védett intézmény. Ha bármi baj van az országban (ne legyen ilyen sose, azt kívánom), akkor innen kell a törvények szerint értesíteni a lakosságot. Jó az, ha ennek az intézménynek a főbejáratánál zsibvásár van? Nem a zsibvásárral van bajom, mielőtt félreérti, hanem azzal, hogy ez az intézmény működésének zavartalanságát segíti-e elő. Tehát az üzemeltető biztonsági szolgálata látni szeretné, hogy mi történik ott.
Ezért van fény. Elment oda, megnézte? Tényleg azt tapasztalta, hogy zavaró?
Zene. Karácsonyfát állítottunk, karácsonyi zene szól. Mi a baj? Mielőtt Guantanamót idézné: van egy súlyos különbség. Guantanamoban foglyok voltak, a Kunigunda utcai épület előtt nem muszáj ottmaradni. És még csak annyit, a demonstrálók a meleg épületben alszanak, nem kint, alvás közben nem zavarja őket se zene, se fény. Ezt is írja meg majd legközelebb, legyen kedves.
Áramszámla. Nem tudom. De ki fogjuk számolni, mint ahogy azt is, hogy mennyibe kerül amobil WC, az orvosi ügyelet, a biztonsági szolgálat megerősítése. Ezek azért vannak, hogy biztosítsuk, valamennyire, a normális körülményeket.
Tendenciózus kérdéseire csak hülye válaszokat tudok adni. Nincs egyetlen humánus ember sem a közmédiában, mindenki embert eszik, nyersen. Közösen döntöttünk, külső utasításra. Az Al-kaida, a CIA és a FIFA közös felkérésére, az ENSZ BT jóváhagyását megkapva.
Értem én, hogy az Ön számára a demonstráció a sajtószabadságért vívott küzdelem egyik fontos eleme. Tiszteletben tartom a véleményét. De ez ne akadályozza meg abban, hogy objektíven tájékoztasson róla. Biztos vagyok benne, hogy a jövőben így fog eljárni.
Üdvözlettel, jó munkát, boldog új esztendőt kívánva,
Szabó László