Nem fogadják el a kormány béremelési tervét a munkaadók

A jelenlegi formájában a munkáltatók biztosan nem írják alá a jövő évi bérekről és járulékokról szóló megállapodást – ezt mondta a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülése után Dávid Ferenc a Magyar Nemzetnek.

2016. november 19., 07:23

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, túl nagy terhet róna rájuk a kormány által javasolt jelentős béremelés, és a járulékcsökkentésből nem tudják kigazdálkodni a többletköltségeket.

Szerinte nem a társasági adó kulcsát kellene csökkenteni, hanem a munkára rakódó járulékok mértékét. A társasági nyereségadó egységesen 9 százalékra csökkentése, amit Orbán Viktor jelentett be csütörtökön, elsősorban a nagyobb vállalatoknak, illetve a multiknak kedvez. Most ugyanis 10, illetve 500 millió forint adóalap felett 19 százalékos a két adókulcs, az egységesen 9 százalék így a kisvállalkozásoknak alig jelent megtakarítást, pedig a munkavállalók kétharmadát éppen ez a szektor foglalkoztatja.

Varga Mihály nem lát lehetőséget a Magyar Nemzet szerint a munkaadók követeléseinek teljesítésére, mert a további járulékcsökkentés jelentős, 180 milliárdos költségvetési kiesést okozna.

A lap szerint ebben a helyzetben szinte esélytelennek látszik, hogy megállapodás legyen a legközelebbi, keddi egyeztetésen a munkaadók és a kormány között, hiszen sem a minimálbér-emelés számaiban, sem a munkáltatói járulékcsökkentésben nem mozdult el a kormány. Kedden már szavaz a parlament az egyes adótörvények módosításáról.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.