Nekimentek Orbánnak: "Ön szemérmetlenül hazudott"
Orbán Viktor hazudott a magyar embereknek, hazudott Magyarországnak a valutaalap és az EU támasztott követelésekről, a kormány gazdasági “ámokfutásának” eredményeképpen pedig a gazdaság jóval nagyobb bajban van, mint a kormányváltás előtt – reagáltak ellenzéki pártok Orbán Viktor kormányfő napirend előtti felszólalására hétfőn a parlamentben.
Nem csak erő, hanem ész is kell az IMF/EU megállapodáshoz, ezért jó lenne, ha a miniszterelnök nem csak az erő nyelvén politizálna - mondta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője Orbán Viktor kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva hétfőn a parlamentben. Az MSZP elnök-frakcióvezetője azt kérte a miniszterelnöktől, hogy hozza nyilvánosságra azokat követeléseket, amelyeket a valutaalap és az EU támasztott, hogy kiderüljön, egyáltalán léteznek-e ezek a feltételek. "Ha valósak ezek a követelések (...) akkor szeretném mondani, ilyen feltétekkel a magyar kormánynak nem szabad az IMF-fel megállapodást kötnie.(...) De ha nincsenek ilyen követelések, akkor miniszterelnök úr, ön egyszerűen szemérmetlenül hazudott a magyar embereknek, hazudott Magyarországnak" nemcsak az elmúlt hetekben, hanem ma is - jelentette ki Mesterházy Attila.
A szocialista politikus az Orbán Viktor által rossznak nevezett 2008-as IMF-megállapodásról azt mondta: ez egy 20 milliárdos hitelkeret volt, amiből 7 milliárdot arra használt a kormány, hogy az országot olcsóbban finanszírozhassa a piacoknál, a másik 7 milliárdot a devizatartalékba helyezte a Magyar Nemzeti Bankba, a maradék hat milliárdot pedig nem hívta le, ehhez Orbán Viktor nyúlt hozzá először, amikor Mol-részvényeket vásárolt belőle. Az MSZP elnöke a romló gazdasági adatokat sorolva úgy vélte: a miniszterelnök alternatív valóságban él, a magyar emberek és a külföld sem látja ezt a "sikersztorit". Nő az infláció és a munkanélküliség, csökken a foglalkoztatottság, ezért látható módon a kormány megszorításokra kényszerül idén és jövőre is - tette hozzá a politikus, aki szerint idén 140, jövőre 600 milliárd hiányzik a költségvetésből.
Mesterházy Attila ezért arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy egyszer őszintén és a bátran vállalja a felelősséget, álljon ki az emberek elé és kérjen bocsánatot. Az ellenzéki frakcióvezető bírálta a választási regisztráció bevezetését, az új birtokrendszert és a rendőrség átszervezését is. A pénzügyi ombudsmani hivatal felállításával kapcsolatban megjegyezte: reméli, hogy a miniszterelnök ennek kapcsán nem Simicska Lajosra gondolt.
Mesedélutánnak nevezte a kormányfő felszólalását az LMP
A valóságészlelés teljes hiányáról tanúskodó “mesedélutánnak” minősítette a kormányfő napirend előtti felszólalását az LMP frakcióvezetője a parlament hétfői ülésén. Jávor Benedek szerint Orbán Viktor miniszterelnök “egy picit el van tévedve”, mert úgy beszélt a fajok vagy osztályok harcára épülő rendszerek meghaladásáról, mintha 1989-ben kezdett volna kormányozni. Magyarországon 2010-ig az európai normák szerinti parlamentáris demokrácia működött – értékelte az ellenzéki politikus, hozzátéve, a jelenlegi kabinet viszont “egészen bámulatos eredményeket ért el” a demokratikus intézményrendszerek leépítésében.
A gazdaságpolitikai kérdésekre áttérve azt mondta, a kormányfő felszólalásában Magyarország gazdasági helyzetének egy “érdekes” olvasatát kapták. Szavai szerint a miniszterelnök által vázoltakkal ellentétben Magyarország olyan mély gazdasági válságban van, amilyen az elmúlt két évtizedben alig sújtotta az országot. A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a kialakult helyzetet megpróbálhatják az IMF-re fogni, de a valóság az, hogy a kormány gazdasági “ámokfutásának” eredményeképpen a gazdaság jóval nagyobb bajban van, mint a kormányváltás előtt.
A gazdasági visszaesés meghaladja az egy százalékot, a beruházások gyakorlatilag nullára estek vissza, a reálbérek csökkennek, a szociális ellátórendszer romokban hever, a gyógyszerkasszát lefelezték, aki tud, menekül az országból – sorolta. A frakcióvezető azt is kijelentette: nem látja annak jeleit, hogy a kabinet elszakadt volna az utóbbi húsz évre jellemző megszorító politikától.
Saját elképzeléseiket ismertetve azt mondta, vissza kell állítani a progresszív jövedelemadót, ki kell vezetni a gazdaságot megdermesztő “sarcokat”, meg kell adóztatni a spekulatív tőkemozgásokat, véget kell vetni az “ezermilliárd forintos nagyságrendet elért korrupciós rendszernek”, az állandó rögtönzés helyett kiszámíthatóságot kell hozni a gazdaságpolitikába, be kell vezetni a környezetszennyezésekkel arányos adóterheket és vissza kell szerezni az ország nemzetközi hitelességét.
Orbán: Az IMF ugyanazt követeli, mint 2008-ban
A miniszterelnök hétfőn azt mondta a parlamentben, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) követelései megegyeznek a négy évvel ezelőttivel. "Biztosak lehetnek benne, hogy az IMF ma pontosan azt követeli tőlünk, mint amit önöktől követelt" - mondta a szocialisták padsora felé fordulva Orbán Viktor a napirend előtti felszólalására érkező reakciókra válaszul. Hozzátette: a valutaalap ugyanúgy a költségvetési kiadások visszafogását várja el, mint négy évvel ezelőtt, és "követeli azt a hatszázmilliárdos - most a számok mások ugyan - nagy pénzügyi csomagot, amit önök az IMF-hitelből a bankoknak átadtak". A kormányfő ugyanakkor azt mondta, ne várják tőle, hogy olyan dokumentumot hoz nyilvánosságra, amit nem ő vagy a kormánya írt. Megerősítette: Magyarországnak biztonságihitel-megállapodásra van szüksége a valutaalappal, "és ha azt elfogadható feltételekkel nyújtják nekünk, akkor érdemes megfontolnunk, hogy milyen áron vesszük ezt igénybe ahelyett, hogy mezítelenül ott állnánk a várható, nagy tavaszi világgazdasági viharokban".
Szintén a baloldalnak címezve úgy fogalmazott: látszik, hogy remegve várják a megszorításokat, ezzel azonban összekeverik saját politikai érdekeiket az ország érdekeivel. Az ország érdeke, hogy a kormány bebizonyítsa: "jobban tudjuk csinálni, mint önök" - jelentette ki. Orbán Viktor beszélt arról is, illúzió azt hinni, hogy a fogyasztás nőni fog a közeljövőben, a magyarok ugyanis, okulva az elmúlt tíz évből, óvatosak, nem akarnak hitelből fogyasztani, inkább szabadulnának az adósságtól. Szerinte az országnak is az a jó, ha az adósságban fuldokló családok ki tudnak menekülni a hiteleikből. Pozitívumként említette, hogy minden korábbinál több, 770 milliárd forint értékű állampapír van magyarok kezében, és véleménye szerint ez az összeg el fogja érni az ezermilliárdot is. "Ne tekintsék evidenciának, hogy ilyen körülmények között a fogyasztás mesterséges felpörgetése jó. Az viszont fontos dolog, hogy a középosztály - miután rendezte az adósságát - ismét el tudjon kezdeni fogyasztani. (...) Ezért azt a Matolcsy-féle gazdaságpolitikát, ami egyszerre próbálja kimenekíteni az embereket az adósságból, és próbál második lépésként vásárlóerőt létrehozni, helyesnek tartjuk és követni szeretnénk" - jelentette ki.
Magyarországnak saját problémái miatt nincs szüksége az IMF-megállapodásra, egy biztonságihitel-megállapodásra az uniós problémák miatt van szüksége - mondta Orbán Viktor hétfőn a parlamentben. Az unió jelenleg inkább a probléma forrása, és nem a megoldás, az ország azért nem tud kilábalni a problémáiból, mert "visszahúz minket az unió válsága" - értékelte napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy az ország Európában elsőként indított munkahelyvédelmi akciót. "Bárki bármit mond, azt végig is fogjuk vinni" - szögezte le.
Jávor Benedeknek, az LMP frakcióvezetőjének válaszolva a miniszterelnök azt mondta: az ellenzéki párt "nem játszik tiszta lapokkal", amikor arról beszél, hogy korrupció van egyes közbeszerzéseknél. Szerinte az LMP ahelyett, hogy az igazságszolgáltatáshoz fordulna, politikai hecckampányt folytat, "aminek egyetlen haszonélvezője van: a külföldiek". "Mondhatnak amit akarnak, mindannyian tudjuk: önök mögött a külföldiek vannak, ki akarják szorítani a magyarokat, hogy a külföldiek elvihessék a közbeszerzéseket. (...) Ezért mi csak labancpártnak tartjuk önöket" - mondta.