Nekimentek Orbánéknak: "Méretes ökörség, amit csinálnak"

Az MSZP szerint megbukott az új felsőoktatási felvételi rendszer. Hiller István korábbi oktatási miniszter kedden, a ponthatárok nyilvánosságra hozásának napján budapesti sajtótájékoztatón azt mondta: amíg Európa összes országában növelik a felsőoktatásba felvehetők számát, addig az Orbán-kormány egy év alatt 53 ezerről 32.300-ra csökkentette az államilag finanszírozott helyeket, erről ráadásul későn értesítve az érettségizőket.

2012. július 24., 14:26

Így nem tudni, hogy akik ingyenes képzésre jelentkeztek, de nem kerülnek be, azok tudják-e majd vállalni a megemelt tandíjakat - fűzte hozzá. A szocialista politikus szerint hiba volt bevezetni a részösztöndíjas képzési formát, mivel az így meghirdetett helyeket nem tudták betölteni, azok egy részét át kellett csoportosítani, ez pedig önmagában a felvételi struktúra bukását bizonyítja. Az MTI kérdésére elmondta, egyetért az alapvető jogok biztosával, aki a felsőoktatásba felvehető hallgatók létszámkeretéről szóló határozat visszavonását kérte a kormánytól. Szabó Máté keddi állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a jogalkotó nem tartotta be a felsőoktatási törvénynek azt a rendelkezését, amely legfeljebb tízszázalékos változtatást engedélyez az előző évi létszámkerethez viszonyítva.


Hiller István erre reagálva kifejtette: az ombudsman helyesen döntött, hogy megfogalmazta kifogását, de nem fordult az Alkotmánybírósághoz, miután a testület nem tehetett volna mást, mint hogy a törvénysértés miatt visszamenőleges hatállyal megsemmisíti a létszámkeretről szóló kormányhatározatot. Ez viszont az egész felvételi eljárás bukásával lett volna egyenlő. Szerinte az alapvető jogok biztosa a politika nyelvére lefordítva azt üzente a kormánynak, hogy "méretes ökörség", amit csinálnak, de nem veszélyeztette annak a több mint harmincezer diáknak a továbbtanulását, akik teljesítményüknek köszönhetően bejutnak az állami képzésre.

A volt oktatási miniszter arról is beszélt, hogy a keretszámok csökkentése oktatók elbocsátásához vezet, ez pedig a költségvetési megszorításokkal együtt a felsőoktatás színvonalának zuhanását okozza majd. Szerinte az államtitkárságnak meg kell akadályoznia, hogy nyugdíjba küldjék a 62 év feletti egyetemi és főiskolai oktatókat, mert aki ezt a szándékot megfogalmazta, az nem ismeri a felsőoktatás és a tudomány világát. Mint mondta, ez az intézkedés a felsőoktatás "lefejezését" jelentené. Emellett Hiller István bírálta a vagyontörvény közelmúltbeli módosítását is, mert az közlése szerint minimálisra szűkítette az egyetemek gazdasági mozgásterét.

Dékán nem adhat ki diplomát

Az MSZP-s Hiller István helyesli, hogy a Semmelweis Egyetem rektora azonnali vizsgálatot rendelt el a fideszes Lasztovicza Jenő fiának diplomáját érintő cikkel összefüggésben. A volt oktatási miniszter keddi, budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: mivel hallgatók és az egyetem közötti vitáról van szó, azt az intézménynek kell rendeznie. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha helytálló az, amit hétfőn a hvg.hu írt, az érintett hallgatóknak kiadott diplomák érvénytelenek. "Egyetlen magyar felsőoktatási intézmény dékánjának sincs oklevél-kiadási jogosultsága. Diplomát az intézmény ad ki, egy dékán nem adhat ki diplomát. (...) Ha a diplomán nem szerepel az intézmény pecsétje, csak a dékáné, akkor az nem érvényes" - hívta fel a figyelmet a szocialista oktatáspolitikus, megjegyezve: ez akkor is így van, ha a hallgatók szabályosan szerezték meg az abszolutóriumot.

Szél Ágoston rektor azután rendelt el azonnali vizsgálatot, hogy a hvg.hu hétfőn azt írta: befolyással való üzérkedés, többrendbeli közokirat-, illetve magánokirat-hamisítás gyanújával tettek feljelentést ismeretlenek a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának idei diplomaosztóján történtekkel kapcsolatban a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), s az egyik érintett hallgató egy sportügyekben illetékes fideszes politikus, Lasztovicza Jenő fia. Az egyetem az MTI-hez hétfő este eljuttatott közleményében azt írta: intézményük a hírportál cikkében említett feljelentésről hivatalos tájékoztatást nem kapott. Ennek ellenére a megfogalmazott állítások súlyosságára való tekintettel a rektor azonnali belső vizsgálatot rendelt el.

A hvg.hu azt írta: július közepén L. J. és Gy. Zs. több tucat évfolyamtársukkal együtt átvették a testnevelő-edző szakos diplomájukat Tóth Miklós dékántól. A portál szerint a dékán is, a hallgatók is tudták: az államvizsga előtt a két egyetemistának összesen tizenöt jegye hiányzott az abszolutóriumhoz. A cikk állítása szerint "a dékán a saját, frissen szerzett kódja segítségével igazolta a hiányzó krediteket az intézmény elektronikus nyilvántartásában, és Hamar Pál oktatási dékánhelyettes, illetve Hrabacsik Mihály tanulmányi osztályvezető segítségével tette hivatalossá az ügyet". A cikkben az is olvasható, hogy a dékán végül a diplomát nem is a más hallgatók okiratánál használt intézményi pecséttel hitelesítette, hanem saját dékáni pecsétjét használta. Lasztovicza Jenő az MTI-nek cáfolta az írásban foglaltakat, annak közzétételét jogtalannak, méltánytalannak és etikátlannak nevezte. A fideszes képviselő szerint "etikátlan, gusztustalan, hogy politikai célokra akarják felhasználni a fiát". Arról is tájékoztatott, hogy felvette a kapcsolatot ügyvédekkel, hogy áttekintsék, milyen jogi lépések tehetők az ügyben.