Nehezebb lesz, mint négy éve

Nehezebb lesz a kompenzációs listákról mandátumot szerezniük a jelölőszervezeteknek, mint négy éve, mert nem csak összességében, hanem arányaiban is csökkent az így megszerezhető képviselő-testületi helyek száma. A választási törvény nyár elejei módosítása nyomán mintegy harmadával csökkent a megszerezhető önkormányzati képviselői mandátumok száma. Míg a 2006-os választás előtt még 25 ezer mandátum várt gazdára, addig most már csak 17 ezer.

2010. október 2., 18:20

Ezen belül a tízezernél nagyobb lélekszámú településeken - ahol úgynevezett vegyes választási rendszerben, egyéni választókerületből és kompenzációs listáról - kerülhetnek a képviselők a testületekbe, az egyéni választókerületekben elnyerhető képviselői helyek száma kevesebb mint 20 százalékkal csökkent (2.079-ről 1.657-re), a kompenzációs listáról megszerezhető helyek száma pedig mintegy 55 százalékkal (1.415-ről 641-re). A kompenzációs mandátumok célja az, hogy a politikai erőviszonyokat kiegyenlítse, a győztes "erejét" (képviselő-testületi arányát) némileg tompítsa és lehetőséget biztosítson arra, hogy minél több jelölőszervezet bekerülhessen a testületbe. A kompenzációs mandátumokat a vegyes választási rendszerben az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok arányában osztják ki a jelölőszervezetek között – írta az MTI.

A tízezernél nagyobb lélekszámú településeken nem juthat kompenzációs listáról mandátumhoz az a jelölőszervezet, amelyik nem tudja átlépni az ötszázalékos küszöböt, ám létezik az implicit (rejtett) küszöb is, amely az utolsó mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatmennyiséget jelenti. A jogi (ötszázalékos) küszöb átlépése éppen az implicit küszöb miatt nem jelent automatikusan garanciát a mandátumszerzésre, vagyis előfordulhat, hogy "járna" ugyan mandátum a jelölőszervezetnek, csak "nem jut", mivel az utolsó mandátum megszerzése "több szavazatba kerül", mint ahány a jelölőszervezetnek van.