Négy napig nem árultak el semmit a katasztrófával fenyegető szabolcsi balesetről, a kérdésre pedig megsértődtek

Azt sem mondták meg, hogy a felborult kamion mit szállított.

2017. július 28., 16:16

Szerző:

Az ügyről a 444 számolt be Ferkovics Tibor jobbikos tuzséri polgármester közlése alapján. Eszerint hétfő délután 14:30 körül a két Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település, Tuzsér és Komoró között egy sofőr elveszítette az irányítást a kamionja felett, és lesodródott az útról. A kamion felborult, a sofőr meghalt, a kivezényelt mentők, katasztrófavédelmisek és a rendőrök pedig 740 méteres körzetben hermetikusan lezárták a környéket.

Ferkovics Tibor
Fotó: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Sajtószolgálat

A roncshoz azóta sem nyúltak, ott hever most is az egész, azt, hogy a kamion mit szállított, azóta sem árulta el senki, Ferkovicsnak viszont csütörtökön azt mondták, csütörtökön elkezdik átfejteni, ami a kamionban van, és emiatt 30 környéken lakó embert el kell költöztetnie. Ez megtörtént. A többi a 444 szerint szóbeszéd, és így hangzik:


  • a sofőr holttestét 3 napig nem merték kiemelni a roncsok közül,

  • a magyar katasztrófavédelmisek orosz, német és lengyel szakértők segítségét kérték,

  • csütörtökön csak 16 tonnányi anyagot szivattyúztak ki a 20-ból, az akciót hétfőn folytatják;

  • a katasztrófavédelmisek nem hivatalosan azt javasolták a közelben lakó családoknak, hogy a gyerekeket vigyék távolabbi településekre.


Tegnapi hírében az MTI is csak arról írt, hogy a mérések nem mutattak ki káros anyagot a levegőben, és a tartály sem sérült meg.

A 444 minderről aztán pénteken megkérdezte a katasztrófavédelmet, amely egy meglehetősen agresszív hangú levélben válaszolt, először azt kérve számon a portál újságíróján, Szily Lászlón, hogy miért nem számolt be több hatóság megfeszített munkával, a szükséges szakértelemmel és körültekintéssel végzi a munkájáról, majd elárulta, hogy a vegyiparban használt etilén-oxidot szállított a kamion.

A katasztrófavédelem arról nem ejtett szót, hogy ezt miért tartották titokban a tuzsériek előtt. Szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú, mérgező anyagról van szó.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.