Navracsics Tibor: Nagyon szeretném, ha a CEU továbbra is Magyarországon működne

2018. október 5., 10:18

Szerző:

Interjút adott a ma uniós biztosként dolgozó Navracsics Tibor az Euractivnak a budapesti központú Európai Innovációs és Technológiai Intézet (European Institute of Innovation and Technology, EIT) alapításának 10. évfordulóján.

A Fidesz-frakcióvezetőből lett közigazgatási és igazságügyi, később pedig a külügyminiszteri bársonyszékből az Európai Bizottságba igazolt politikust először arról faggatták, összeegyeztethetőnek tartja-e, hogy éppen abban az országban működik a felsőoktatási intézmények fontos partnere, az EIT, amelynek kormánya bizonyos egyetemek működését nehezíti. Navracsics szerint az új szabály Magyarországon az, hogy az itt működő egyetemeknek az anyaországukban is campust kell fenntartaniuk, a CEU-nak azonban nincsen ilyenje.

Navracsics Tibor
Fotó: Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

„Amennyire tudom, hamarosan megnyílik az amerikai ág is, így ezzel nem lesz probléma" – mondta. Valójában azonban a CEU kampusszal és szeptembertől folyó képzéssel is rendelkezik az Egyesült Államokban, így még az új törvényi feltételnek is megfelel. Ettől függetlenül Navracsics az Orbán-kormánytól eltérő állásponton van, amit nemcsak az jelez, hogy az interjúban kiemelte: az EU ebben a kérdésben nem tud beavatkozni, mivel a felsőoktatási intézmények szabályozása tagállami hatáskör. Kijelentette ugyanakkor azt is:

„nagyon szeretném, ha a CEU továbbra is Magyarországon működne."

A 7-es cikkely élesítéséről szóló azt mondta Navracsics, hogy ez egy politikai vita következménye az Európai Parlament és Magyarország között. „Az Európai Bizottság nem érintett a folyamatban. Nincs sem személyes, nem nyilvános véleményem a kérdésről" – jegyezte meg. Korábban a biztos azt mondta, szerinte Magyarországon nincsen rendszerszintű probléma a jogállamisággal.