Navracsics rendesen fog válaszolni

Navracsics Tibor Fiala János kérdéseire válaszolt a KeLjfeLjancsiban. 

2021. december 10., 12:09

Szerző:

2021 intézményi vesztese egyértelműen az Európai Bizottság, az Európai Uniót pedig gyenge nemzetközi tényezőként tartják számon – véli Navracsics Tibor, aki egyetért Ferenc pápa migrációról alkotott véleményével és a katolikus egyházfő azon gondolatával is, hogy a demokráciát gyengíti a populizmus. Az országgyűlési képviselőjelölt megígérte a KeLjfeLjancsi hallgatóinak és Fiala Jánosnak, hogyha megválasztják képviselőnek, igyekszik „rendesen” válaszolni a Parlamentben.

– Emberileg nagyon bánt, hogy ennyire pitiáner alaknak gondolnak – válaszolta Navracsics Tibor Fiala János kérdésére, amely a 444-hu-n közölt különböző fotókkal volt kapcsolatos: a képek a vidékfejlesztési kormánybizottság ülésén készültek. A Navracsics Tibor által közzétett fényképen nem szerepelt Lázár János, míg a Lázár János által közzétett képen igen. – Annyi történt, hogy a miniszterelnöki kabinet fotósa készített 2-3 képet, ezeket küldték át, mi azt kaptuk meg, amelyen nincs rajta Lázár János. Nem tulajdonítottam ennek jelentőséget, szerintem Lázár János sem –, akivel egyébként jelenleg jó a viszonya, osztott meg további részleteketmesélte el a részleteket Navracsics Tibor, aki arra a műsorvezetői kérdésre, hogy kért-e helyreigazítást a portáltól, azt felelte, hogy miután hiába hívta fel anno a szerkesztőséget, amikor arról cikkeztek, hogy Brüsszelben tartózkodik, miközben nem volt ott, és nem korrigáltak, nem csinált most semmit sem. – Ez a magyar újságírás – tette hozzá maliciózusan Navracsics Tibor.

Az Európai Bizottság az év intézményi vesztese – írta véleménycikkében Navracsics Tibor, akinek dolgozatára ezúttal a Magyar Nemzet is felhívta a figyelmet. – Ez bizonyítvány? – kérdezte Fiala János. – Igen. Az év végére romlott a Bizottság presztízse, megítélése, pozíciója – sorolta a volt uniós biztos. Arra a metaforikus kérdére, miszerint a karmester rossz-e, azaz Ursula von der Leyen vezeti-e rosszul a szervezetet, Navracsics Tibor igennel felelt. 

– Az Európai Bizottság úgy képviseli az uniós érdeket, hogy a tagállamok között politika- és ideológiamentesen próbál közvetíteni. Minden mozdulatával azt kell érzékeltetnie, hogy mindig objektíven jár el. Ez gyengült meg nagyon. Ursula Von der Leyen 2019-ben úgy fogalmazott: a Bizottság elkötelezetten geopolitikai lesz, és 2021 végére ezen a területen szenvedte el a legnagyobb kudarcokat. Ezért gyengült meg a Bizottság presztízse, így az unióé is. Az EU kifejezetten gyenge nemzetközi tényezőként van számontartva Oroszország, Kína és az Egyesült Államok részéről is – hangsúlyozta Navracsics Tibor.

A volt uniós biztos magyarázatul hozzáfűzte, hogy Jean-Claude Juncker, az előző bizottsági elnök úgynevezett csúcsjelölt volt, azaz a győztes európai parlamenti párt listavezetőjeként került a Bizottsági elnöki székbe, tehát nem a parlamenti pártoknak, hanem inkább a tagállamoknak akart gesztus tenni. Utódja, Ursula von der Leyen viszont nem csúcsjelölt volt, ezért inkább a Parlamentnek tett gesztusokat. – A Bizottságnak lehet ellenzéke a parlamentben? – kérdezte Fiala János. – Nyíltan nem, de a rivalizálás érezhető. Így volt ez az én időmben is – felelte a 2014-19 között kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi európai biztos. És mi a hátrányát látjuk mindennek? –, szólt a következő kérdés. – A viták egyre politikaibbak, ideológiaiabbak lesznek, ebből adódóan azok az országok, amelyek a külvilág számára gyanúsak, elítélendők, mint például Lengyelország vagy Magyarország, ebből a szempontból is több konfliktussal kell szembenéznie. Ennek szimptomatikus jele a karácsonyi kommunikációs anyag, amiről a múlt héten beszéltünk – utalt Navracsics az Európai Bizottság javaslatára a karácsony szó „eltörléséről”.

Ezzel kapcsolatban Fiala János Ferenc pápa keddi sajtótájékoztatóját idézte, amikor a Bizottság karácsonyról szóló dokumentumát anakronizmusnak nevezte, amivel Navracsics Tibor tökéletesen egyetértett. Fiala János ezután a pápa a populáció veszélyességével és a migrációval kapcsolatos mondatait is idézte. „Én ma két veszélyt látok, mely a demokráciára leselkedik. Az egyik a populizmus, amely itt-ott felbukkan, és kezdi kimutatni a foga fehérjét. És itt a múlt század egyik nagy populizmusára gondolok: a nácizmusra. A nácizmus olyan populizmus volt, amely a nemzeti értékek védelmében sikeresen kiirtotta a demokratikus életet, sőt, emberek megölésével véres diktatúrává vált. Ma azt mondanám, vigyáznunk kell, hogy a kormányok ne csússzanak úgynevezett politikai „populizmusba… Azokról az emberekről, akik akadályozzák a migrációt vagy lezárják a határokat...az első dolog, amit mondanék, ha egy kormányfő előttem állna: »Gondolj arra az időre, amikor te voltál migráns, és nem engedtek be, amikor te akartál elmenekülni a földedről, most pedig te emelsz falakat!« A migránsokat be kell fogadni, de kísérni, támogatni és integrálni is kell őket. Ha egy kormány nem képes erre, akkor párbeszédet kell kezdeményeznie másokkal, hogy mások gondoskodjanak róluk, minden [egyes ország]. – fejezte be a pápa szavainak idézését a műsorvezető, amit rádiós mércével mérve hosszas hallgatás után rövid válasz követett: – A hallgatás beleegyezés, abszolút egyetértek – reagált Navracsics Tibor.

Visszakanyarodva az Európai Bizottság helyzetére, a volt uniós biztos hangsúlyozta: – A biztosok más-más kulturális poggyászt, más-más felfogást hoznak magukkal. Más egy svéd politikus felfogása például a demokráciáról. – Hova vezet hosszú távon ez a folyamat? – hangzott a kérdés. – A Bizottság két referenciapontra mindig számíthat: a németre és franciára. Most a német helyzet bizonytalan, januárra talán stabilizálódik – utalt arra, hogy Angela Merkel után szerdától Olaf Scholz a német kancellár. És arra, hogy Ursula von der Leyen CDU politikus, tehát könnyebben tudott együttműködni a szintén kereszténydemokrata Angela Merkellel, mint várhatóan a hárompárti koalíciót vezető szociáldemokrata Olaf Scholz-cal. – Emellett Franciaország a soros elnök január elsejétől, ott áprilisban elnökválasztás, júniusban nemzetgyűlési választás lesz, azaz úgy telik francia unós elnökség, hogy végig kampány lesz. De ha Németországban stabil lesz az új kormány, Franciaországban júniusban megalakul az új nemzetgyűlés, stabilizátódhat a Bizottság helyzete is – bocsátkozott jóslásba Navracsics Tibor.

A beszélgetés utolsó részében Fiala János a hétfői parlamenti ülés azonnali kérdések órájával kapcsolatban arról beszélt, hogy olyan mértékű az egymás mellett való elbeszélés, ami már-már értelmetlenné teszi a „műfajt”. Ez lehet a hazai értelmiség felső rétegének és a politikusoknak a dekadenciája, ami akár a hosszú idejű szerepvállalással kapcsolatos, amitől elveszhet az éleslátás. Fiala János az alábbiakkal zárta a maga részéről: – Mindenkit leléptettem volna az azonnali kérdések órájában. Nem szeretném ha ön így beszélne, ha ismét fontos ember lesz a Parlamentben. Válaszoljon majd rendesen – szólította fel az országgyűlési képviselőjelöltet, amire az a következőképp reagált: – Igyekszem.

(Kiemelt képünk: MTI/Vasvári Tamás)