MSZP-hitelek: Mesterházy nem hibáztat senkit
A 2010 előtti időkből származik az MSZP kétmilliárdos tartozása – erősítette meg a párt szóvivője szerdán a Ma Reggelben. Budai Bernadett az M1 reggeli műsorában hangsúlyozta: a szocialisták az elmúlt négy évben semmilyen hitelt nem vettek fel, emellett tételesen felsorolta, hogy miből áll össze az MSZP adósságállománya. A legnagyobb tétel az új Jókai utcai székházra felvett hitel.
A Vasárnapi Hírek írta meg először, hogy súlyos adósságot halmozott fel az MSZP. A lap információi szerint a választási kampány vége felé a hitelező bank „zárolta” a párt számláit. Gúr Nándor kedden reggel az ATV-ben elismerte, hogy nehéz helyzetben van az MSZP, nagyságrendileg kétmilliárd forintos adósságot görget maga előtt. Egy bankon belüli tranzakcióról van szó, ami mindennapos gyakorlat – ezzel indokolta az MSZP sajtóosztálya a helyzetet. A közlemény szerint az MSZP 2010 óta nem vett fel új hitelt. Ezt hangsúlyozta Budai Bernadett is. Mint mondta: „Szeretném azt kifejezni nagyon egyértelműen, hogy 2010 óta van egy nagyon racionális, ha tetszik, akkor a nadrágszíjat meghúzó gazdálkodása van az MSZP-nek, tehát 2010 óta semmilyen hitelt nem vettünk föl” – számolt be róla a Híradó.hu.
„Gyurcsány Ferencet hibáztatják az eladósodásért a szocialisták” – az Origo egyenesen arról írt, hogy a nekik nyilatkozó szocialista politikusok szerint Gyurcsány Ferenc sara ez az óriási adósság, hiszen ő volt a párt elnöke 2007 és 2009 között, amikor a több száz milliós hitelek nagy részét felvette az MSZP. Kedden az ATV műsorában felmerült az is, hogy vajon miért pont egy baloldali kötődésű lap, a Vasárnapi Hírek szellőztette meg az MSZP tartozásait, amelynek főszerkesztője Gál J. Zoltán. A főszerkesztő Gyurcsány Ferenc közvetlen munkatársa volt mindkét kormányzása idején. A második Gyurcsány-kabinetben még államtitkári pozíciót is kapott a Miniszterelnöki Hivatalban.
Mesterházy Attila szerdán azt mondta, nem ő vette fel a hiteleket, de ő is hasonlóan cselekedett volna, mint elődje. Az MSZP elnöke nem hibáztatja Gyurcsány Ferencet sem. „Én szerintem indifferens ilyen értelemben, hogy ki volt akkor az elnök, pártigazgató, pénztárnok, tökmindegy. Szerintem mi magunk is hasonló döntéseket hoztunk volna akkoriban, tehát ebben én nem látok különösebb problémát” – jegyezte meg a pártelnök.
A Híradó kereste Gyurcsány Ferencet, hogy az ő elnöksége idején felvett hitelekről kérdezze, de a volt miniszterelnök egyelőre nem válaszolt. Egyik utolsó üzenetét Kötcséről írta, egy telefonos alkalmazáson keresztül. Ebben úgy fogalmazott: „A semmittevés néha a legnehezebb. Csak élni, főzni és nem gondolkodni a világ nagy dolgain. Időnként azért de jó! Feri.”