Most farol ki az ellenzéki koordinációból az LMP?

2018. március 10., 22:19

Szerző:

Az LMP csak abban az esetben hajlandó megfontolni visszaléptetést más pártok jelöltjei javára, ha az adott választókerületekben a 106 jelöltet állító ellenzéki pártok és pártszövetségek mindegyike megegyezésre jut (MSZP-Párbeszéd és DK, Jobbik) – ezt tartalmazza az LMP politikai tanácsa által elfogadott állásfoglalás az ATV főmunkatársának értesülése szerint.

A birtokába került állásfoglalás szerint rendkívüli kongresszus dönthetne a választási együttműködésről, mert az LMP szándéka, hogy 2018. március 19-ig mindent megtegyen a tárgyalások létrejöttének érdekében. Ezt követően a tárgyalásokat lezártnak tekinti – állítja az ATV főmunkatársa. A hír alapján ugyanakkor Szél Bernadett és pártja ragaszkodik ahhoz, hogy a Jobbik is részese legyen a megállapodásnak.

Fotó: Bazánth Ivola

Csakhogy mindez aligha jelenthet mást, minthogy az LMP kifarol a hódmezővásárhelyi időközi választás eredménye láttán hirtelen elhatározott ellenzéki együttműködésből, hiszen a Jobbik egyetlen nap alatt elzárkózott ettől. Az MSZP-Párbeszéd ellenben leült tárgyalni Szél Bernadettel, s a hírek szerint konkrét egyéni képviselői helyeket is felajánlott. Információink szerint a Demokratikus Koalíció is nyitottnak bizonyult arra, hogy visszalépjen az LMP számára fontos helyeken. Mindezek alapján kissé érthetetlen, miért állítja egy állásfoglalásban az LMP, hogy mindent megtesznek a megegyezésért.

Előfordulhat persze, hogy a zöldpárt úgy látja, nincs értelme a Jobbik nélkül semmiféle alkunak, ez ugyanakkor inkább azt jelenti, hogy azokról a nyerhető körzetekről is lemondanának, amelyekben a demokratikus, avagy baloldali pártok meg tudnák verni a Fidesz-KDNP jelöltjeit. Az LMP egyelőre egyetlen nyilvánosságra került választókerületi kézvélemény-kutatásban sem állt úgy, hogy akár csak egyetlen jelöltje önállóan sikert lenne képes elérni.

Sőt, ha az a LMP ezek után Vona Gábor távolmaradása miatt a 106 egyéni választókerület egyikében sem lépteti vissza a jelöltjeit, az nemcsak a kormányváltás egyelőre utópisztikus esélyeit, de a kétharmados Orbán-többséget is kockára teszi.

14:22

Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnökével szemben bizalmi szavazást tartottak, miután az általa vezetett testület elfogadta a kormány új igazságügyi reformját. Amivel kapcsolatban egyébként a bírók egy jelentős része éles kritikát fogalmazott meg.