A MOHU a befőttesüvegeket is visszaváltaná a jövőben

Nem csupán a PET-palackok értékesek a MOHU szerint.

2025. január 19., 15:05

Szerző:

Rengeteg olyan, üvegből készült csomagolás van forgalomban, amelyek a PET-palackok és alumíniumdobozok MOHU által működtetett visszaváltási rendszerében szintén hasznosíthatóak lennének. Ennek lehetőségeit egyelőre még csak vizsgálják, de a rendszer egy későbbi, továbbfejlesztett változatában talán ezek esetében is növelhető az újrahasznosítás aránya – hívta fel a figyelmet a G7.

Mint arról a 168.hu is beszámolt, 2024. július elseje óta már csak olyan PET-palack hozható forgalomba, amely alkalmas arra, hogy 50 forintért visszaváltsák a MOHU automatáinál. A rendszer indulásakor több probléma is felmerült, melyek nagy részét az azóta eltelt időszakban orvosolták, ám az biztos, hogy hosszabb időt vesz igénybe, míg a társadalom hozzászokik ahhoz, hogy ezeket az italcsomagolásokat visszaváltsa.

Környezetvédelmi szempontból a szakértők szerint is indokolt a rendszer használata, hiszen ilyen módon rengeteg műanyag újrahasznosítása biztosított, sőt a gépek bizonyos üvegből készült italcsomagolásokat is képesek feldolgozni, így ezek is visszaválthatóak. Az automaták működését jobban megvizsgálva valóban felmerül az egyértelmű kérdés, hogy vajon a hatalmas számban keletkező üveghulladék, amely a befőttesüvegekből és bébiételek csomagolásából keletkezik, miért nem váltható vissza hasonló módon.

A MOHU még vizsgálja a megvalósíthatóságot

A G7 kérdésére a MOHU úgy reagált, hogy az üvegből készült italcsomagolások visszaváltása korábban nem működött igazán hatékonyan, így az úgynevezett DRS-rendszerbe, amely a betétdíjas üvegeket jelenti, ezek közül sok bekerült. Ehhez azonban ellenőrzésekre volt szükség, hiszen az automata sem képes minden méretű és formájú üveget visszaváltani.

Az üveghulladék gyűjtésére ugyan jelenleg is van mód, ám jóval nehézkesebbnek tűnik, mint a PET-palackok gyűjtése. Bár kevesen tudják, de ezen hulladékok begyűjtésére kötelezték a 300 négyzetméternél nagyobb árusítóhelyeket, de a gyakorlatban nem sokan tudják, hogy a csomagolásból származó üveghulladékot hol adhatnák le.

A MOHU a későbbi fejlesztések során annak a lehetőségét vizsgálja, hogy hogyan lehetne ezeket a csomagolásokat is belevenni a DRS-rendszerbe, hiszen a befőttesüvegek jelenleg az elkülönített gyűjtőpontok helyett jellemzően inkább a kommunális hulladékba kerülnek. Mindez azért problémás, mert a környezetet az üvegszemét is rendkívüli módon szennyezi, így ezek újrahasznosítása szintén fontos terület lenne.

Emellett azonban arra is felhívta a figyelmet a MOHU, hogy mi a műanyagból és alumíniumból készülő italcsomagolások visszaváltása más európai országokban már régóta működik, az üvegek ilyen módon való feldolgozása, illetve azok bármilyen módon történő újrahasznosítása nem képezi ezen rendszer részét. Ennek fényében a Magyarországon működő visszaváltási rendszerről kijelentő, hogy így is szélesebb termékkategóriával működik, mint amit az Európai Unió előírásként megfogalmazott, hiszen az üveghulladék ebben sem szerepel, mint újrahasznosítandó hulladéktípus.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)