Minden második magyar szerint a férfi joga, hogy szexuális kapcsolatot létesítsen a feleségével
A családon belüli erőszak elleni küzdelmet tévhitek és sztereotípiák is nehezítik.
Az Európai Alapjogi Ügynökség (FRA) adatai szerint minden ötödik magyar nő szenved el fizikai bántalmazást a párkapcsolatában, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) becslései szerint számuk 223 ezerre tehető, miközben a rendőrségi statisztikában az esetek mindössze 5 ezreléke jelenik meg – írja a HVG.
Egy friss kutatás arra kereste a választ, hogy egyrészt milyen folyamatok vezetnek a lelki bántalmazástól a fizikai szintig, illetve arra, hogy milyen tévhitek és sztereotípiák azok, amelyek a bántalmazások táptalajává válnak.
Az eredmények szerint a magyar lakosság közel hatvan százaléka ismer olyan személyt, aki elszenvedője a párkapcsolati erőszak valamely típusának.
A szexuális bántalmazás esetében ez az arány 32 százalékos. Többnyire nők és lányok az erőszak áldozatai és férfiak elkövetők, de a nők is megjelennek mint lehetséges elkövetők a megkérdezettek válaszaiban.
A felmérésben résztvevők 10-20 százaléka tévhitek alapján mondta el véleményét a kapcsolaton belüli bántalmazásról. Köztük
többen úgy gondolják, hogy a diplomások körében nem fordul elő erőszak, valamint azt is, hogy az első gyermek születése után megszűnnek a problémák.
A válaszadók mintegy ötöde látja úgy, hogy a kapcsolati erőszak csupán a fizikai bántalmazással egyenlő.
A válaszadók 36 százaléka úgy gondolja, hogy a kapcsolati erőszak csak a társadalom perifériáján lévő családokat érinti.
A megkérdezettek 11 százaléka szerint egy-egy pofon megengedhető feszültségoldásként a párkapcsolatban. Minden ötödik válaszadó szerint az erőszak hátterében az áll, hogy a nő provokálja férfi partnerét.
A kutatásban résztvevők 51 százaléka szerint a férfi joga a szexuális kapcsolat létesítése a feleségével.
Ennél is többen vélekednek úgy, hogy az áldozat felelős az erőszakért, ha nem lép ki a bántalmazó kapcsolatból.
Kutatók egybehangzó véleménye szerint a felsorolt sztereotípiák gyengítik a probléma hatékony kezelését.
(Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock)