Milliárdos megbízások az államtitkárhoz köthető cégnek
A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára augusztusban a kerítés kiépítésért felelős munkacsoport vezetőjeként olyan cégnek adott kétmilliárdos megbízást, amelynek félmilliós fizetéssel ő az igazgatótanácsi elnöke – írta meg az Index.
Augusztus-szeptemberben a magyar kormányzat hatalmas lendülettel állt neki az ország „megvédésének”, s a miniszterelnök is a gyorsaságot tette a legfontosabb szemponttá. Olyannyira, hogy a határkerítés építése és több kapcsolódó beruházás egyes részleteit a mai napig homály fedi. Nem tudni azt sem, hogy ki rendelte el, hogy dupla kerítés épüljön az ország déli határán.
A Belügyminisztérium és a honvédség által elköltött milliárdokról az Index szerint egyetlen biztos pénzügyi adat áll rendelkezésre: a keretből egy állami tulajdonban lévő cégnek kétmilliárd forintot ítéltek oda.
A Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt., ismertebb nevén a HM EI augusztus 2-án kapta meg a megrendelés. A Szegedma.hu tudósítása szerint a cég munkatársai július 30-án, csütörtökön már Csongrád megyében kerestek a munkákra bevethető közfoglalkoztatottakat. Pedig ekkor még ki sem írták a közbeszerzési pályázatot „az ideiglenes biztonsági határzár előkészületi és egyes építési munkálatainak elvégzése” tárgyában. ( A HM EI csak három nappal később, augusztus 2-án, vasárnap kapott hivatalos szerződést.)
A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Dankó István volt a kerítésprojekt végrehajtásáért felelős kormányzati munkacsoport vezetője, s ő felügyelte a minisztériumban a beszerzést végrehajtó Beszerzési Hivatalt is. De ő volt a versenyeztetés nélkül tendergyőztessé váló HM EI igazgatótanácsának elnöke is. E másodállásáért havi 500 000 forintos díjazásban részesül.
A HM EI-nek már korábban is sikerült verseny nélkül közbeszerzéseket nyernie. A cég közel 1,5 milliárd forintos megrendelést kapott a 228/2004. (VII. 30.) kormányrendeletre hivatkozva úgy, hogy a minisztérium által kért munkák „komplexitása és bonyolultsága” miatt mentesítették a verseny alól. Az ilyen feladatok sokszor tetőfedést, épületkarbantartást és lőtérfelújítást jelentettek, s a cég mindig a legalacsonyabb árajánlattal, versenytárs nélkül nyerte el a megbízást.
(Forrás: Index)