Mi lesz, ha a cigányok is gárdát alapítanak?
Az a szociálpolitika, amelyik azt üzeni, hogy „mindegy, ki mit tesz azért, hogy kikerüljön a jelenlegi kilátástalan helyzetéből, a lényeg, hogy járjon valami” - nem jelent megoldást. Változtatnunk kell ezen a hozzáálláson, és közben nem szabad az embereket megaláznunk – mondta az atv.hu-nak adott interjúban Balog Zoltán, társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár.
Balog Zoltán hangsúlyozta: van tisztes szegénység és van lumpenszegénység. Az utóbbi azt gondolja, hogy nem is akar, nem is képes sokra jutni, úgyhogy tartsa el őt az állam – ez a mentalitás szerinte nagyon sokat árt Magyarország gazdasági fejlődésének és lelki minőségének. És van az a tisztes szegénység, amikor valaki minden lehetőséget megragad, hogy eltartsa az övéit, de mégsem jut ötről a hatra. Ám ennek ellenére nem adja fel, van egy belső tartása, és nem másoktól várja, hogy megoldják az életét – mondta az államtitkár.
Eddig az szerepelt az alkotmányban, hogy az állam szükség szerint garantálja a szociális ellátást, most az, hogy törvény szerint – azaz előbb-utóbb mindenkiről leveszi a kezét. Balog Zoltán szerint a világ legtermészetesebb dolga, hogy senkit nem hagyunk éhen halni, az állam felelősséget vállal a polgáraiért. "Ami az alkotmányból kiolvasható az az, hogy szeretnénk, ha a jövőben a polgárok is felelősséget vállalnának magukért – az előbb említett lumpenizálódással szemben. Az új alaptörvény fontos államcélnak tekinti az ország polgárainak jólétét." Hozzátette: ez a szociálpolitika, amelyik azt üzeni, hogy „mindegy, ki mit tesz azért, hogy kikerüljön a jelenlegi kilátástalan helyzetéből, a lényeg, hogy járjon valami” - nem jelent megoldást. Egy olyan országban különösen nem, ahol 10 millióból 3 millióan élnek a szegénységi küszöb alatt. "Változtatnunk kell ezen a hozzáálláson, és közben nem szabad az embereket megaláznunk."
Elmondta: folyamatosan egyeztetett Pintér Sándorral, illetve a munkatársait elküldte Gyöngyöspatára, hogy tájékozódjanak. Nem érezte szükségét, hogy megjelenjen, szerinte a rendőrségnek volt feladata, és kisebb bizonytalanság után el is látta. "Egyrészt a tipikusan mélyszegénységhez kötődő bűnözés miatt ezeken a vidékeken sokaknak élhetetlen az élet. Másrészt viszont valami olyan recept készül, amelynek elterjedését nem szabad engedni. Mert ha az állampolgár úgy érzi, hogy belenyúlhat abba az állami monopóliumba, miszerint adott esetben a törvényt erőszakkal is be lehet tartatni, abból nagyon nagy bajok származhatnak. Mondja már ki valaki egyszer, hogy mi lesz, ha a cigányok is gárdát alapítanak, és úgy gondolják, odacsapnak. Ezzel a felelősséggel kell azok iránt a tisztességes emberek gondja iránt is lenni, akik egyébként teljes joggal féltik a vagyonukat és az életüket" – mondta az atv.hu-nak adott interjúban Balog Zoltán.