Méreglerakatok: az Illatos úti csak egy a sok közül
A PM szerint a földfelszínen lévő méreg egyharmadának elszállításával nem oldódott meg az Illatos úti vészhelyzet, az legfeljebb tűzoltás.
A párt szerint a kormánynak az indokolatlan önfényezés helyett teljes kármentesítésre, országosan pedig a környezeti károk felszámolását lehetővé tevő pénzügyi források biztosítására és a környezetbiztonság garantálására kellene törekednie. Úgy látják: elmaradt az Illatos úti vegyszerbotrány kivizsgálása és az államigazgatási hanyagság felelőseinek számonkérése is.
Emlékeztetnek: a Pest Megyei Kormányhivatal hétfőn győzelemként jelentette be, hogy elszállították a közvetlen veszélyt jelentő ezeröt hordó veszélyes hulladékot az Illatos útról. A PM üdvözli, hogy a kormány kommunikációjában is megjelent a „közvetlen veszély” fogalom. Előzőleg ugyanis hónapokon keresztül azt állították, hogy nincs vészhelyzet és a kormányzatnak nincs semmilyen sürgős teendője az Illatos úti kárelhárítás kapcsán.
A PM szerint csak a sajtó, a lakosság és az ellenzék kitartó nyomására kezdtek hozzá a hordók elszállításához. A felszínen lévő szennyezés egyharmadának eltakarítása azonban nem elég, a mérgek nagyobbik része ott maradt, és a szennyezett talajt és talajvizet is meg kellene tisztítani.
A PM rámutat: az országban még legalább tucatnyi hasonló méreglerakat van (pl. a XVII. kerületben, ahol tavaly zárt be az Egyesült Vegyiművek gyára). A jövő évi költségvetés tervezetében még sincs egyetlen fillér sem a környezeti kármentesítésre.