Mennyit nyom Andor László?

A foglalkoztatási, szociálisügyi és esélyegyenlőségi tárcát kapja Andor László magyar biztosjelölt a portugál José Manuel Barroso vezette Európai Bizottságban - jelentette be pénteken Brüsszelben a bizottsági elnök. Andor László szerint Magyarország számára kedvező a döntés, hogy a foglalkoztatási és szociálisügyi tárcát kapja meg. A Fidesz szerint a jelölt "súlytalan" pozíciót kapott, a kormányszóvivő pont ennek az ellenkezőjét látja.

2009. november 27., 19:15

A szociálisügyi és esélyegyenlőségi a portfóliót eddig a cseh Vladimír Spidla tartotta kézben. Az eddigi magyar biztos, Kovács László adó- és vámügyi biztos volt. A litván Algirdas Semeta lesz Kovács utóda az adó- és vámügyi biztos posztján. Korábban az a hír járta, hogy Andor a regionális fejlesztésért felelős tárcát kapja meg, de ezt végül az osztrák Johannes Hahnra osztották.

A leendő "magyar" tárca tevékenységi körében változás, hogy az egyenjogúsági és diszkrimináció-ellenes tevékenység ellenőrzése átkerül az újonnan létesített alapjogi biztoshoz. A foglalkoztatási portfólió részét képezi viszont a munka-egészségügy és munkahelyi biztonság témaköre is.

Felkészülnek

A kijelölt biztosok a következő heteket azzal töltik, hogy felkészüljenek feladatukra. Januárban meghallgatja őket az Európai Parlament, mindegyiküket a tevékenységi körüknek megfelelő EP-bizottság képviselői. Jerzy Buzek elnök közlése szerint az EP január 26-án szavaz a testület egészéről.

Sajtótájékoztatóján Barroso hangoztatta, hogy a tagállamok "nagyon jó jelölteket" küldtek a brüsszeli bizottságba. Meggyőződését fejezte ki, hogy sikerült minden feladatot a megfelelő emberre bíznia. Mint fogalmazott, az unió jövője, a gazdasági talpra állás, a szociális piacgazdaság kiépítésének szempontjából központi szerepet betölteni képes csapatot igyekezett összeállítani, olyat, amely élni tud a kedden életbe lépő uniós reformszerződés nyújtotta új lehetőségekkel is.

Andor: Magyarország számára kedvező döntés született

A magyar uniós biztosjelölt a brüsszeli bejelentés kapcsán az MTI-nek pénteken azt mondta: örül a döntésnek, mert ez a terület nagyon közel áll hozzá. Véleménye szerint ez volt az egyik tárca, amelyre a felkészültsége, eddigi munkája alapján és Magyarország szempontjait is figyelembe véve számítani lehetett.

Andor László jelezte: korábbi tudományos kutatói tevékenysége sok esetben érintette a munkaerőpiaci és a szociális kérdéseket. Részt vett olyan nemzetközi kutatásokban is, amelyek az Európai Uniót ebből a szempontból elemezték.

Hozzátette: az Európai Parlamentben a szocialista, szociáldemokrata pártok is nagyon fontosnak tartották, hogy ezt a területet valamelyik baloldali kormány által jelölt biztos kapja meg.

Andor László álláspontja szerint a gazdasági válság leküzdése szempontjából ez egy kiemelt jelentőségű terület. Mint mondta, a munkanélküliség már a gazdasági válság kirobbanása előtt is problémát okozott egész Európában. Ennek következtében további szociális problémák alakultak ki, amelyeket a jelenleginél hatékonyabban kell kezelni - tette hozzá.

A biztosjelölt a Magyarország szempontjából különösen fontos területek között említette az esélyegyenlőségi programokat, és a romák integrációját, amelyek szintén hozzá tartoznak majd.

Göncz Kinga: Andor László fontos feladatkört kapott

A politikai oldalaknak megfelelően reagáltak a pártok Andor kinevezésére. Göncz Kinga szocialista EP-képviselő üdvözölte és Magyarország sikerének nevezte, hogy Andor Lászlót foglalkoztatási, szociálisügyi és esélyegyenlőségi biztosnak jelölte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – írta az MTI.

Az MSZP európai parlamenti delegációja által pénteken kiadott közleményében Göncz Kinga úgy vélekedett, a leendő magyar biztosnak kulcsszerepe lesz abban, hogy Európa minél előbb képes legyen leküzdeni a jelenlegi gazdasági válság súlyos szociális következményeit, csökkenteni a munkanélküliséget és megállítani a társadalmi leszakadás folyamatát.

A magyar biztosjelölt feladatkörének fontosságát jelzi, hogy a leendő uniós végrehajtó testületet bemutató sajtótájékoztatóján Barroso az általa vezetett testület egyik legfontosabb tennivalójának nevezte a munkanélküliség elleni harcot és a társadalmi kohézió erősítését - mutatott rá Göncz Kinga. Méltatta azt is, hogy Andor László leendő tárcájához tartozik több társadalmi csoport - köztük a hátrányos helyzetűek, az elesettek és a kisebbségek - esélyegyenlőségének segítése.

Fidesz: Magyarország vesztese a posztelosztásnak

A Fidesz szerint azonban Magyarország az európai bizottsági posztok elosztásának vesztese lett. Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője az MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy Brüsszelben bejelentették: a foglalkoztatási, szociálisügyi és esélyegyenlőségi tárcát kapja Andor László magyar biztosjelölt a José Manuel Barroso vezette Európai Bizottságban. Szerinte a kormány jelöltje "könnyűnek találtatott" és így Magyarország egy súlytalan tárcát kapott.

Bajnai Gordon és a szocialisták mindenfajta egyeztetés nélkül egy semmilyen igazgatási-politikai tapasztalattal nem rendelkező személyt jelöltek a biztosi pozícióra, a jelölést pedig azzal indokolták, hogy így esélyünk lesz egy fajsúlyos - a fejlesztéspolitikai vagy a regionális politikai - tárca elnyerésére - olvasható Navracsics Tibor közleményében.

Kormányszóvivő: Andor "nehézsúlyú játékos" lesz

A kormányszóvivő azonnal reagált a Fidesz szavaira. Szerinte csak az mondhatja a foglalkoztatási és szociálisügyi tárcára, hogy súlytalan, akinek nem fontos a munkahelyek védelme, munkahelyek teremtése és a foglalkoztatás bővítése; Andor László pedig igazi nehézsúlyú játékos lesz az Európai Bizottságban.

Szollár Domokos ezt arra reagálva közölte az MTI-vel: a felsoroltakon kívül az mondhatja még a magyar uniós biztosjelölt tárcájára, hogy súlytalan, akinek nem fontos a szegénység elleni küzdelem, a társadalmi esélyegyenlőség megteremtése és a roma integráció.

Magyarország súlyos tárcát kapott, Andor László pedig igazi nehézsúlyú játékos lesz az Európai Bizottságban - jelentette ki a kormányszóvivő.