Menekültek: az EU magyarázatot vár Magyarországtól

Az Európai Unió kéri, hogy Magyarország sürgősen tisztázza, mi okból helyezte átmenetileg hatályon kívül a menekültügyi szabályozás egyik kulcspontját, amely előírja, hogy a menedékkérelmet abban a tagállamban kell feldolgozni, ahová az illető először érkezik – jelenti az AFP.

2015. június 24., 08:59

A bizottság szóvivője közölte, hogy több tagország is kapcsolatba lépett Brüsszellel, mivel a magyarok leállították a menekültek visszafogadását. A francia hírügynökség is idézi Kovács Zoltánt, aki Bécsben azt mondta az osztrák sajtónak a háttérről, hogy a csónak megtelt.

Néhány állam falakkal, kerítésekkel próbálja távol tartani a bevándorlókat. Az idén eddig több mint százezer migráns érkezett Európába minden papír nélkül, és az áradat megoldhatatlan feladat elé állítja nemcsak a jótékonysági szervezeteket, hanem a kormányokat is, amelynek meg kellene találniuk a középutat a rászoruló illegális határátlépők megsegítése és a beözönlő tömeg láttán jelentkező hazai aggályok között – írja az International Business Times.

Magyarország és Bulgária a szó szoros értelmében kerítést emel, ám ezek sokkal inkább a hazai szavazók megbékítését célozzák, semmint a menekülthullám feltartóztatását. De hát a tavalyi EP-választások eredménye azt mutatja, hogy az idegengyűlölő, jobboldali pártok sok helyütt profitáltak a migránsok ostorozásából. Egy volt EU-nagykövet úgy ítéli meg, hogy a határzárak nem állítják meg, hanem csupán eltérítik a migránsokat. Vagyis a sorompók inkább a közvélemény megnyugtatására szolgálnak. Azt is hozzáteszi, hogy a bevándorlásról alkotott kedvezőtlen nézetek a jobboldali pártok eszköztárába illeszkednek, és ez érvényes mind Magyarországra, mind Bulgáriára. A baj az, hangsúlyozza a volt diplomata, aki most egy brüsszeli nemzetközi kutatóintézetnek dolgozik, hogy nincs gyors megoldás, a kérdés kezeléséhez leginkább türelemre van szükség.

Az Orbán-kormány egyoldalúan nemkívánatosnak nyilvánította a menekülteket, egyelőre nem veszi vissza őket, és ezzel megkérdőjelezi az egész európai menekültrendszert, amely már egyébként is erősen megviselt – írja a Neue Zürcher Zeitung. Ebben a kérdésben Magyarország továbbra is szembeszáll az EU-val. Kovács Zoltán arra hivatkozik, hogy a németek és az osztrákok 15 ezer embert akarnak visszatoloncolni, ám Magyarországon ekkora tömeget nem tudnak elhelyezni, és egyelőre csupán az új szállások tervezésénél tartanak. Viszont már zajlanak a szerb határ mentén a kerítés telepítésének munkálatai. A lap megállapítja, hogy a dublini szerződés kiiktatásával most láncreakció várható. A görögök és az olaszok már amúgy is lejáratták a rendszert, hiszen csak hiányosan regisztrálják a menekülteket, de ugyanide tartozik Franciaország is, amely ellenőrzést vezetett be az olasz határon. A budapesti intézkedés legfőbb szenvedő alanya azonban Ausztria, ahová a legtöbb illegális határátlépő továbbmegy Magyarországról.