Megúszta Budaházy: enyhítettek

Másodfokon enyhítették a rongálással vádolt Budaházy György pénzbüntetését a Fővárosi Bíróságon. Budaházyt és vádlott-társait a Pesti Központi Kerületi Bíróság első fokon, 2010 februárjában fejenként 500 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a Szabadság téri szovjet hősi emlékmű megrongálása miatt. Ezt a büntetést enyhítették most 200 ezer forintra. Egy vádlott korábban kiszabott 1 év 8 hónapos börtönbüntetését pedig 1 évre enyhítették. A jogerős ítélet kihirdetésekor a bíró hangoztatta, ha a magyar állam eltűrné azt, hogy a szovjet emlékművet megrongálják, az hátrányos helyzetet teremthetne az oroszországi magyar hadisírok gondozásával kapcsolatban. Ebben nyilvánul meg a bíróság szerint a vádlottak cselekedetének társadalmi veszélyessége.

2011. április 20., 21:34

A vádirat szerint 2006. szeptember 18-ról 19-re virradó éjjel a Magyar Televízió székháznak "ostroma" idején a vádlottak megtámadták a Szabadság téri szovjet emlékművet és megpróbálták az lerombolni - írta a Független Hírügynökség.

A tárgyalóterem hallgatósága hangos nevetéssel reagált arra, hogy az ügyész a szovjet emlékmű megrongálásának társadalomra veszélyes voltát fejtegette. Az ügyész szerint a felfüggesztett börtönbüntetés visszatartó ereje nagyobb, mint a pénzbüntetésé, ezért indítványozta ezt a súlyosítást.

Budaházy György védője, Gaudi-Nagy Tamás perbeszédében azt mondta: a szabadságról elnevezett téren elhelyezett emlékmű veszélyes a társadalomra, szerinte elismerést és állami kitüntetést érdemelnének a vádlottak és indítványozta, hogy a bíróság mentse fel őket bűncselekmény hiányában.

Az utolsó szó jogán beszélve Budaházy György azt mondta, ordas hazugságot írtak az obeliszkre, miszerint felszabadítóknak nevezik a szovjet katonákat. Budaházy azt mondta, biztos benne, hogy a Szabadság téren 2006 őszén mindenki "forradalmi eseménynek" érezte a történteket.

A Fővárosi Bíróság másodfokon hozott, a büntetést lényegesen enyhítő ítéletét indokolva Csák Zsolt bíró elmondta, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Főosztálya arról tájékoztatta a Fővárosi Bíróságot, hogy kormányrendelet rögzíti az orosz kormánnyal történt megállapodást, amely szerint kölcsönösen tiszteletben tartják az emlékműveket, a kegyeleti helyeket.