„Megmentették” a Népszabadságot
– Nagyjából a fele lehet még hátra annak a munkának, amelynek célja, hogy a Magyarországon megjelent összes nyomtatott sajtóterméket digitális formában öntsük, és ezzel bárki számára elérhetővé tegyük a világhálón – jelentette be Biszak Sándor, az Arcanum Kft. alapító-vezetője azon a csütörtöki rendezvényen, amelyen bemutatták, milyen eredményeket ért el a társaság a húsz éve megkezdett digitalizációval. Eddig ötszáz újság és folyóirat teljes anyaga került föl az internetre, az ADT-be, azaz az Arcanum Digitális Tudománytárba (http://arcanum.hu/hu/adt/).
A huszonöt-harminc munkatársat foglalkoztató cég évente mintegy tizenkétmillió print oldalt digitalizál, a napilapok közül teljes egészében felkerült már az adatbázisba a Népszava, a Népszabadság és a Nemzeti Sport is. Láposi Elza, a Népszavát kiadó cég ügyvezetője elmondta, mintegy féltucat könyvtárból sikerült előbányászni az újság kinyomtatott lapszámait, de még így sem lett teljes a kollekció, a közel másfél évszázados múltra visszatekintő újság történetéből százötven lapszám hiányzik. Igaz, így is négyszázezer oldal került be a digitális adatbázisba. Szerencse, hogy még időben belevágtak ebbe a munkába, néhány év múlva már jóval nehezebb feladat lett volna a kinyomtatott lapszámok összegyűjtése.
A Népszabadság (Szabad Nép) hetvenévnyi termése – amiből csak néhány lapszám hiányzik – háromszázhatvanezer oldalon tekinthető meg, és az 1945-től 2015 végéig megjelent példányokat tartalmazza. N. Kósa Judit, a megszüntetett Népszabadság egykori szerkesztője elmondta, éppen azon az októberi héten fejeződött be a lap digitalizációja, amikortól nem jelenik meg a Népszabadság. Mivel azóta a lap online archívuma is elérhetetlen, így a világhálón egyelőre csak az ADT honlapján lehet hozzáférni a Népszabadság-cikkekhez.
Ez viszont pénzbe kerül. Böngészni szabadon lehet a tartalomjegyzékben, de az Arcanum csak az előfizetőknek teszi lehetővé a digitalizált újságoldalak megtekintését és letöltését. Igaz, az egy évre szóló, húszezer forintos akciós előfizetésért ma már tizenkétmillió oldal között keresgélhet a felhasználó. Biszak Sándortól megtudtuk, a magánszemélyeken kívül százötven közintézmény – könyvtár, levéltár, felsőoktatási intézmény – tartozik az előfizetőik közé.
Az Arcanum másik nagy vállalkozása a Hungaricana adatbázis (https://hungaricana.hu/hu/) felépítése és üzemeltetése. Ez közel kétszáz hazai közgyűjtemény közös digitális adattára. A folyamatos bővítést a Nemzeti Kulturális Alap finanszírozza, a weboldal szolgáltatásai pedig ingyenesek. Biszak Sándor elmondta, a magyar történelem és kultúra minden területét igyekeznek bevonni a digitalizációba, így például különböző múzeumi gyűjtemények – köztük jórészt raktárakban pihenő, nagy méretű festmények –, levéltári dokumentumok, fotók, képeslapok, térképek kerülnek föl a világhálóra. Ez a kulturális-történeti adatbázis is túl van már a tízmillió oldalon, a honlapot naponta átlagosan hétezren látogatják.