Mégis szigorúbb lesz az abortusztörvény?

Szakértők szerint az abortusszal kapcsolatos alkotmánymódosítás automatikusan a törvény szigorításához vezet. A Fidesz szerint erre nem kerül sor, a KDNP-s egészségügyi bizottsági képviselők alapvetően egyetértenek a Jobbikkal, amely drasztikusan szigorítaná az abortusztörvényt.

2011. március 29., 16:58

A Patent Egyesület úgy látja, a kormány terve, miszerint a magzat fogalmát és a magzati élet védelmét beemelné az alkotmányba, több, mint aggályos. Ugyanis hiába nem változna a törvény, azáltal, hogy ezek a fogalmak bekerülnek az alkotmányba, az Alkotmánybíróság kötelezheti a jogalkotót a törvény megváltoztatására is. Mi több, a jogvédő egyesület szerint ezentúl bármely arra jogosult állampolgár is kérheti az Alkotmánybíróságot, hogy állapítsa meg: az új alkotmány nem egyeztethető össze a törvénnyel. Különösen aggályos ez a kitétel azért is - hangsúlyozzák a jogvédők – mert az élethez és az emberi méltósághoz való jogot is deklarálja az alaptörvény egyazon mondatban.

A Patent levélben fordult az összes parlamenti képviselőhöz. Eddig csak a kormánypártokból válaszoltak néhányan. Szájer József elintézte annyival, hogy a szöveg nem jelent szigorítást, míg Semjén Zsolt már sarkosabban fogalmazott. Azt írta: továbbra is kitart korábbi véleménye mellett, miszerint a fogantatástól kell védeni az emberi életet. Szerinte azután kerülhet sor a törvény szigorítására, hogy ennek szükségességéről meggyőzték az embereket. Semjén válaszában azt is írta – idézi a

Hírszerző– hogy "küldetésnek tartjuk, hogy kiálljunk a leginkább jogfosztott és kiszolgáltatott kisebbség, vagyis a magzati korukat élő embertársaink mellett"..

Jelenleg egyébként az emberek meggyőzése nem egyszerű feladat, mivel egy friss felmérés igazolja, hogy a magyarok jelentős többsége elégedett a jelenlegi abortusz szabályozással.

Ráadásul a jogvédők szerint – teszi hozzá a hírportál – a szigorítás nem lenne célravezető sem, hiszen nem ettől fog csökkenni az abortuszok száma.

A Hírszerzőnek beszélt Halmai Gábor alkotmányjogász is, aki szintén úgy látja: ha a magzati élet védelme bekerül az alaptörvénybe, az automatikusan maga után vonja a törvényi szigorítást is. Európában a legszigorúbb abortusztörvény lehet a miénk szerinte.

A Jobbik egyébként drasztikusan szigorítaná az abortusztörvényt. A párt kommunikációja szerint az élet a fogantatással kezdődik és az anya önrendelkezése ott befejeződik, ahol a magzati élet elkezdődik.

Jobbikos képviselők még februárban nyújtottak be ennek kapcsán egy indítványt, amelyben a jelenlegi törvényt úgy szigorítanák, hogy csak orvosi indokok alapján lehessen abortuszt végezni, illetve abban az esetben, ha a gyerek bűncselekményből fogant. A törvényjavaslatot benyújtó egyik képviselő, Hegedűs Lórántné szerint azért lenne fontos ez a fajta szigorítás, mert a terhességmegszakítások többségét válsághelyzetre hivatkozva kérik. Szerinte ez nem indok, ezért ezeknek az abortuszoknak a számát kell visszaszorítani.

A

Kossuth Rádió adatai szerint tavaly 43 ezer terhességmegszakításból 41 ezret indokolt az anya azzal, hogy kilátástalan helyzetbe kerülne, ha megszületne a gyerek. A Jobbik ezeknek az anyáknak lehetetlenítené el az abortuszt.

Az egészségügyi bizottság ülésén a kereszténydemokraták tartózkodtak a szavazásnál. Nagy Kálmán KDNP-s képviselő azt mondta, egyetértenek nagyvonalakban a javaslattal, de ennél komplexebb szabályozásra lenne szükség. Szerinte az alaptörvény vitája után lehet visszatérni a kérdésre.

A Kossuth Rádió idézte Hegedűs Lorántnét, aki közölte: újra és újra be fogják nyújtani a javaslatot, „addig nem nyugszanak, amíg nem lesz szigorúbb a szabályozás”.