Megindult az utolsó roham a letelepedési kötvényekért
A hivatalos adatok még nem tükrözik ezt a rohamot: az Államadósság-kezelő Központ tájékoztatása szerint októberben csak 58 külföldi vásárolt letelepedési kötvényt, ugyanannyian, ahányan szeptemberben – írja a Magyar Nemzet. A külföldiek befizetése és az állampapír lejegyzése között bő másfél hónap is eltelhet, emiatt csak a novemberi, de leginkább a decemberi statisztikákból fog kiderülni, hogy mennyien vettek részt a megszűnés előtt álló programban.
A hivatalos kormányzati kommunikáció szerint azért fejezi be a kabinet a letelepedésikötvény-programot, mert a harmadik nagy hitelminősítő is javította Magyarország besorolását, ezért már nincs szükség erre a konstrukcióra – emlékeztetett a Magyar Nemzet. Hozzátették: ez a magyarázat azért sántít, mert Magyarországnak az elmúlt két esztendőben egyáltalán nem érte meg a program, a kincstár a piacinál magasabb kamatot fizet a papírok után, sőt még letelepedési engedélyt is adtunk a külföldieknek. A kötvényt vélhetően az egyre nyilvánvalóbbá váló korrupciógyanú miatt vezetik ki.
A kötvényprogram tényleges hasznát az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága által forgalmazási engedélyekhez jutott cégek zsebelik be, amelyek egy kivételével offshore adóparadicsomokban bejegyzett vállalkozások. A program 2013-as indulása óta, október végéig 4033 kötvényt jegyeztek le ezek a cégek, amellyel több mint 110 milliárd forintos haszonra tettek szert. A társaságok ügyfelenként 45-60 ezer euró szolgáltatási díjat is kérnek, továbbá ők kapják meg a kötvények után járó kamatokat is, ami ügyfelenként további 29 ezer euró. Ez azt jelenti, hogy egy ügyfélen akár 28 millió forintot is nyernek.