Megijedt a kormány Jávor Benedek beadványától?

Holnap dönt a Kúria Jávor Benedek európai parlamenti képviselő beadványáról, amelyben megtámadta a kormány bevándorlási kvótás népszavazását. A politikus szerint a feltett kérdésről nem lehet népszavazást tartani, mert a magyar és az uniós jogot sérti, félrevezető, és nem felel meg az egyértelműség követelményének.

2016. május 2., 09:13

Jávor ezért a Kúriához fordult, hogy vizsgálják felül az NVB döntésének, és a kormány népszavazási kérdésének jogszerűségét.

A képviselő úgy látja: a kormány elbizonytalanodásának jele, hogy beavatkozóként beszállt az általa a Kúriánál kezdeményezett eljárásba, részletesen indokolva, hogy szerintük miért nincs igaza.

Jávor szerint ezekből az érvekből az derül ki, hogy a kormánynak valójában fogalma sincs arról, hogy miről is akar népszavazást rendezni, „leginkább valami nem létező, feltételezett helyzetről, de ez sem világos.”

A kormány által a Kúriához beadott dokumentum

itt elérhető.


A kormány beadványa megpróbálja bizonyítani, hogy Jávor eleve nem is volt jogosult a kúriai fellebbezés beadására, mert szerintük a politikus közvetlen érintettsége nem bizonyítható. Ugyanakkor Jávor a Kúria korábbi hasonló ügyekben hozott döntéseire hivatkozva megállapítja: a népszavazáson való részvétel joga megalapozza az érintettséget.

A képviselő külön kiemeli: a kormány nem az Unió Tanácsa által hozott, a menekültügyi eljárások lefolytatásának áthelyezésére vonatkozó elosztási rendszerről („betelepítési kvóta”) akar népszavazást rendezni, mert ez egy olyan közösségi döntés,amit a kormánynak szerinte esze ágában sincs megtámadni.

Jávor Benedek szerint az Orbánék által kezdeményezett népszavazás „egy jelenleg még nem létező, és Brüsszelben napirenden sem lévő, esetleges későbbi uniós döntésről, egy nem létező, de feltételezhetően esetleg majd egyszer bekövetkező helyzetre vonatkozik.”

A kormány által előterjesztett kérdés így szól:

„Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”

Márpedig ilyesmi mégcsak napirenden sincs az EU-ban, fogalmaz Jávor, emlékeztetve: egyetlen dolog van napirenden, a menekültügyi eljárások lefolytatásának elosztása a tagállamok között. Erre szokott a kormány „betelepítési kvótaként” hivatkozni.

A kormány beadványára választ benyújtó képviselő szerint ezen az alapon akár az a kérdés is feltehető lenne, hogy „Akarja-e Ön, hogy a kormány haladéktalan kapitulációs tárgyalásokat kezdjen a mongol inváziós csapatokkal?”

Jávor erről azt írja a blogján: „Mongol inváziós csapatok ugyan jelenleg nincsenek, de akár lehetnének is, végül is előfordult már egyszer. Jobb félni, mint megijedni, és fontos előre tisztázni, hogy mit szeretne a nép különböző, a bekövetkezés elvi lehetőségével rendelkező ügyekben.”