Megállapodott a CEU a Müncheni Műszaki Egyetemmel, nehezebben lehet támadni, ha szakít a Fidesz és az Európai Néppárt
Kedden délután honlapján és lapunkhoz eljuttatott közleményben jelentette be a Közép-európai Egyetem (CEU), hogy szakmai és képzési együttműködési megállapodást kötött a Müncheni Műszaki Egyetemmel (TUM).
A TUM-mal való együttműködés professzori állásokról, közös nyár képzésekről, valamint közös, német és amerikai oklevelet is adó képzések létesítéséről szól. Jelentősége, hogy EU-s tagállami szövetségest szerzett, és mivel közös finanszírozású projektről van szó, a CEU részben védettségbe kerül a kormányzati kiszorítási próbálkozásokkal szemben, a nevét viselő törvényt, a felsőoktatási törvény hírhedt 2017-es módosítását nehéz lesz érvényesíteni rajta Ettől persze a kormánynak még maradtak lehetőségei.
A lex CEU lényegében azzal lehetetlenítette el az egyetem működését, hogy teljesíthetetlen feltételeket írt el a részben magyar, részben amerikai székhelyű intézmény számára. A kormánypárti támogatású törvény előírta, hogy amerikai székhelyén is folytasson oktatási tevékenységet a CEU, de azt homályban hagyta, hogy pontosan mi számít annak. Az CEU hiába próbált egyeztetni a kormánnyal, hogy pontosan mit is várnak el tőle, az nem reagált erre érdemben. Elindítottak ugyan egy kis létszámú képzést az Egyesült Államokban a New York-i Bard College együttműködve, de azt az Orbán-kormány nem találta kielégítőnek, azt is csak a kommunikáció szintjén.
A CEU cégül tavaly év decemberében közölte, hogy a bizonytalan helyzet miatt Bécsben nyit campust és fokozatosan elköltözteti amerikai diplomát adó képzéseit.
A Fidesz és a Európai Néppárt konfliktusa miatt siettek?
A CEU és a TUM együttműködésének az ötletével elsőként Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje állt a nyilvánosság elé a márciusi budapesti látogatásán, nem sokkal azután, hogy a Fidesz néppárti maradásának a feltételül szabta, hogy a CEU Budapesten tarthassa az amerikai akkreditációjú képzéseit. Ez kemény politikai elvárás volt:
- az Európai Néppárt a tudományos körökben állandó támadásokat kapott a Fidesz CEU-ellenessége miatt;
- a Fidesz politikai profilját viszont meghatározta a Soros György és a CEU elleni fellépés, amiből nem szívesen lépnének vissza.
A helyzet megoldása a fentebb már vázolt módon egy európai, de inkább német egyetemmel való együttműködés volt, ebbe illet a TUM, a folyamatot politikai körökben pedig Weber erősen támogatta. A CEU számára tehát minimum szerencsés körülmény, hogy még az Európai Néppárt és a Fidesz közötti szakítási folyamat vége előtt sikerült megállapodni, ezzel bizonyos védelem alá kerülve.