Előjöttek a medvék, kiderült, mikor érkezik a tavasz
A medvék ismét előbújtak, így az is kiderült, hogy a népi jóslás szerint, mikor ér véget a tél, és érkezik a tavasz.
Magyarországon már régóta hagyománynak számít, hogy a medvék segítségével próbálják megjósolni, vajon mikor érkezhet a tavasz. A barnamedvék február 2-án bújtak elő a Szegedi Vadasparkban, miközben a felhők mögül előbukkanó nap fogadta őket, ám ennek ellenére nem mentek vissza, olvasható az Infostart cikkében.
A medvék szerint ekkor érkezhet a tavasz
A lap cikkéből kiderül, hogy Szegeden 2015 óta vannak barnamedvék. A két nőstény medve eredetileg egy spanyolországi cirkuszhoz tartozott, onnan kobozták el őket, majd kerültek menhelyre, később pedig Szegeden kaptak helyet, ahol saját kifutó is épült a számukra. Emiatt az állatok pontos korát sem lehet tudni, de 25 és 30 év között vannak, így már kifejezetten korosnak számítanak. A természetben legtöbbször 30 éves korukig élnek a medvék, de fogságban akár négy évtizedig is elélhetnek.
A hagyományoknak megfelelően február 2-án medvelest szerveztek. Az állatok meg is jelentek, a kifutóban lekváros kenyér, narancs, alma, körte, szőlő és kivi várta őket. Bár a nap néha felbukkant, ennek ellenére az állatok nem ijedtek meg, és inkább enni kezdtek. Így a hagyományok szerint, hamarosan véget érhet a tél, és érkezhet a tavasz.
Ez a hagyomány köthető a medvékhez
Az Infostart cikkéből kiderül, hogy a világ számos részén köthetőek különféle népi jóslások állatokhoz. Sok esetben az állatok viselkedése alapján próbálták kideríteni, hogy milyen lesz az időjárás. A különféle állatjóslások elsősorban szájhagyomány után terjednek, és gyakran valós tapasztalatokra épültek. Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez, két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint, ha február 2-án inkább a farkas ordítson be az ablakon, mint süssön a nap. Ez azt jelenti, ha ezen a napon süt a nap, akkor a tél még biztosan sokáig tart. Hasonló következtetésre jutottak azok is, akik a medvékhez kötötték a megfigyeléseket.
„Ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd”
– hangzik a népi jóslás.
A medvéket egyébként nem csupán Magyarországon szokták megfigyelni, mivel Németországban, Svájcban, Hollandiában is kapcsolódnak a viselkedésükhöz jóslások.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)