Médiatörvény: az Európa Tanács szerint úgy rossz, ahogy van
Több ponton támadja és többpárti támogatáshoz kötné a magyar jogszabályt az Európa Tanács jelentéstervezete.
Az Európa Tanács szerint többpárti támogatáshoz kellene kötni a jelenleg kétharmados médiatörvény elfogadását, változtatásra lenne szükség a magyar médiahatóság és a Médiatanács tagjainak kinevezési és jelölési módján, a közmédiában el kellene törölni az MTI kizárólagos hírkészítési jogát és meg kellene szüntetni a médiabiztos intézményét - írta az ET magyar médiaszabályozásról készített, birtokába került jelentéstervezetének megállapításait ismertetve a Népszabadság.
Az ET-dokumentum, amelyet eljuttattak a magyar kormányhoz is, legfontosabb általános megállapítása, hogy bár a médiaszabályozás elfogadása és módosítása kétharmados országgyűlési támogatáshoz kötött, "de a jelen helyzetben ezt meghaladja a Fidesz parlamenti dominanciája"; ezért a tanács azt javasolja: inkább többpárti támogatáshoz kössék az ezzel kapcsolatos döntéseket.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságra és a Médiatanácsra utalva az ET kifogásolja "a politikailag motivált jelölési és kinevezési rendszert" - írja a Népszabadság, hozzátéve, a testület szerint a személyek kiválasztásánál a szakértelemre és a függetlenségre kell helyezni a hangsúlyt. A rádiós és televíziós frekvenciák elosztásával kapcsolatban a lap ismertetése szerint az ET szükségesnek tartana beépíteni egy olyan szabályt is a törvénybe, hogy már a tender kiírását meg lehessen támadni a bíróság előtt, ne csak a pályázat végeredményével kapcsolatban lehessen jogorvoslatot kérni.
A médiaszabályozás módosítására tett javaslatát a közigazgatási és igazságügyi tárca májusra ígérte az Országgyűlés elé terjeszteni.