Médiagalacsin
Katonakoromban volt szerencsém néhány olyan ügyeleteshez, aki a legtisztábbra súrolt folyosót is addig fürkészte, amíg talált rajta egy kis foltot, amely miatt újrafókáztathatta velünk az egészet. Velük szemben alkalmaztuk olykor a következő jámbor trükköt. A szemle előtt egy papírgalacsint dobtunk a felmosott folyosó közepére, amelyet persze a sasszemű ügyeletes nyomban kiszúrt, és felüvöltött: „Mi ez itt?!” Ekkor valaki kiugrott a sorból, aztán megtorpant: „Bocsánat! Kérek engedélyt felvenni!” Az ügy ezzel el is volt intézve, a diadalmas elöljáró megadta az engedélyt, aztán végigszaladt a folyosón, és ment a következő szintre.
Nem tudom, miniszterelnökünk is használta-e ezt a trükköt katonaként, mindenesetre a médiatörvényt pontosan úgy sikerült az unió folyosójának közepére dobnia, mint azt a papírgalacsint. Semmiképp sem kerülhette el az EU figyelmét, fel is üvöltött egynémely képviselő: „Mi ez itt?!” Miniszterelnökünk pedig széttárta a karját: „Bocsánat! Kérek engedélyt megváltoztatni!” És az EU ügyeletesei belementek a játékba, hogy majd megfogalmazzák a kifogásaikat, az a három-négy paragrafus majd meg lesz változtatva, és avval helyre is lesz tolva a kizökkent idő.
A legszebb az egészben az, hogy Orbán Viktor nem veszíthet semmit. Neki mindegy, hogyan fogalmazzák át a törvény szövegét. Aki az alkotmányt tán tiszteli, ámde nem szereti, aki a kampányszabályokat és a kordonokat egyaránt áthágja, oszt jó napot, azt a saját maga által alkotott paragrafusok sem fogják korlátozni. Viszont a törvény megváltoztatásával olyan „dokument” kerül a kezébe, amelyet csak meg kell lobogtatni, ha akár az EU, akár a hazai ellenzék kifogásokat emel Orbán Viktor további lépéseivel szemben: „Kérem, én jó fiú vagyok, ami nem tetszett nektek, azt mind átírtam, el is fogadtátok, most már a pofát lehet súlyba tenni.”
Másfelől pedig a médiagalacsin nagyszerűen elvonja a figyelmet a folyosón feketéllő többi foltról: az Alkotmánybíróságról, a Költségvetési Tanácsról, a nyugdíjpénztárakról, az indoklás nélküli kirúgásokról, a végkielégítéseket terhelő adóról meg ami még ezután jön. Azzal, hogy az uniós képviselők ilyen vehemenciával rontottak neki a médiatörvénynek, sikeresen el is jelentéktelenítették a többi problémát. Orbán Viktor pedig a médiatörvény megváltoztatása fejében szabad kezet kapott a további áldásos működéséhez. Lényegében az unió legitimációjával folytathatja a demokratikus intézményrendszer lebontását, Európa nagyobb dicsőségére.
Káldy Zsolt
Miskolc