Matolcsy hiába tagadta, előkerült unokatestvére offshore cége

Magyarország leggazdagabb emberei közül többen is szerepelnek a Panama-iratokként ismertté vált offshore-dokumentumokban. A dokumentumokban feltűnik Csányi Sándor bankvezér, a szintén bankár Spéder Zoltán, Gattyán György internetmilliárdos és Matolcsy György jegybankelnök milliárdos unokatestvére, Szemerey Tamás is – .

2016. május 4., 08:11

Volt offshore-kötődése Matolcsy György egyik unokatestvérének, Szemerey Tamás üzletembernek is, aki az MNB-alapítványok körül kirobbant botrányban is érintett. Szemerey offshore-kötődése azért is figyelemre méltó, mert Matolcsy épp néhány hete jelentette ki, hogy sem neki, sem családtagjainak nincs ilyen érdekeltsége.

Offshore cégek tulajdonlása vagy használata önmagában nem törvényellenes, és nincs semmi nyoma annak sem, hogy a Panama-iratokban feltűnő magyar üzletemberek visszás módon vagy kifogásolható célra használták volna az offshore-érdekeltségeiket. Az offshore-világra jellemző titkolózás miatt azonban ezek a kötődéseik eddig nem kerültek nyilvánosságra, miközben más – például hazai – üzleti érdekeltségeik szabadon megismerhetők, és jelentős nemzetközi – többek között a magyar kormány által is támogatott – erőfeszítések is vannak ennek az iparágnak az átláthatóbbá tételére, írja a Direkt36.

Az iratok szerint Matolcsy unokatestvére 2009 májusa és 2010 júniusa között volt a tulajdonosa és igazgatója egy Sunjoy Development nevű, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek. Az üzletember közölte, hogy a cégbe azért szállt be, mert technológiai fejlesztésekben szeretett volna részt venni Európán kívül, és ezért gyorsan szüksége volt egy külföldi társaságra. Állítása szerint azért szállt ki belőle végül viszonylag hamar, mert túl sok hazai elfoglaltsága volt.

Szemerey azt mondta a Direkt36-nak, hogy időközben kormányzati pozícióba került rokonának, Matolcsy Györgynek nem szólt az offshore-cégéről, mert „unokatestvéreimnek nem szoktam beszámolni az üzleti tevékenységeimről”.