Mártírt csinál a kormány a gárdistákból?
Az ellenállás törvényes jelképe lesz az Új Magyar Gárda Mozgalom egyenruhája – így válaszoltak a gárdisták arra, hogy jövő héttől életbe lép a kormány új rendelete, amely a szervezet öltözetének viselését is szankcionálja. Az MSZP és az SZDSZ a szabályozás mellé álltak, a Fidesz szerint azonban alkotmányosan aggályos a rendelet. Az ellenzékiekkel ért egyet a lapunk által megkérdezett szakértő is.
Polgári engedetlenségi mozgalmat indított a Magyar Gárda azután, hogy a kormány bejelentette: szabálysértésnek nyilvánítják, ha valaki a gárda egyenruhájában jelenik meg közterületen. Korábban mindez nem volt elég a szankcionáláshoz, mert az egyenruha viselés mellett például alakzatban, vezényszavak kíséretében kellett vonulni úgy, hogy a fellépés alkalmas legyen félelemkeltésre. A jövő héten életbe lépő rendelet alapján pusztán a ruha viselése 50 ezer forintos pénzbírság kiszabására ad okot - írta a Népszava.
A gárda főkapitánya válaszul jelezte: „Az illegitim kormány által megalkotott kormányrendelet (…) ellentétes mind a nemzetközi normákkal, mind a jogalkotási törvénnyel, így azzal szemben polgári engedetlenség jogszerűen alkalmazható! (…) Kérjük bajtársainkat, pártolóinkat, szimpatizánsainkat, hogy az Új Magyar Gárda Mozgalom formaruháját vagy jelképeit viseljék minél többen büszkén.” Érdekesség, hogy a felhívást közzétevő Kiss Róbert ellen nemrégiben emeltek vádat törvény vagy hatóság elleni izgatás miatt. Vona Gábor Jobbik-elnököt is meggyanúsították – ellene egyesülési joggal való visszaélés miatt folyik eljárás. Tegnap született is egy ítélet hasonló ügyben: a gárda Heves megyei kapitányát bűnösnek találták egyesülési joggal visszaélésben, amiért „katonáival” november 4-én alakzatban vonult végig Egerben. Ferenczi Henriket 60 ezer forintra büntették nem jogerősen.
Aggályok
Nem nyerte el a kormányrendelet a Népszava által megkérdezett jogász tetszését. Mint a – Jobbik „megvédésétől” amúgy elhatárolódó, s ezért név nélkül beszélő – szakértő elmondta: alkotmányos aggályokat vet fel a rendelet, hiszen alapvető jogokat korlátoz. Megjegyezte, hogy amíg az a tiltás, hogy a feloszlatott egyesület tevékenységében nem vehet részt senki, nincs probléma. Az egyenruha tiltására vonatkozó szabályozás azonban már jóval távolabbi kapcsolatban van a jogerős ítéletben megfogalmazottakkal, illetve az egyesülési törvénnyel is – tette hozzá.
Hasonló aggályokat fogalmazott meg a napilapnak Répássy Róbert, szerinte a szabályozás túlzott módon korlátozza a véleménynyilvánításhoz fűződő jogokat. A Fidesz szakpolitikusa úgy vélte, a rendelet egyetlen külső jegy alapján próbálja megállapítani, hogy milyen – esetleg tiltott – tevékenységet végez a ruha viselője. A feloszlatást kimondó bírósági ítélet is több jellegzetességben határozta meg azt a szintet, amely miatt a gárdát fel kellett oszlatni – mondta Répássy, aki szerint kultúrállamokban elképzelhetetlen, hogy hasonló szabályozás szülessen. Civil szervezeteknek egyébként egyenruhájuk sem lehetne. A kormányrendeletet – ha lenne erre irányuló kérelem – az Alkotmánybíróság vizsgálhatná, ám ez évekbe telhetne – mondta Répássy.
A szabályozás mellett érvelt ugyanakkor Bárándy Gergely. A szocialista politikus szerint az ellenzék a nyáron bizonyította, hogy nem működik együtt a kormánnyal, amikor nem szavazta meg a véleménynyilvánítás szűkítésére vonatkozó alkotmánymódosítást. Erre – mondta Bárándy – épp a szélsőségesek miatt lett volna szükség. Amíg nincs meg a módosítás, érvelt, addig a lehetőségekhez mérten kell kezelni a helyzetet. Bárándy szerint nem alkotmányellenes a kormány rendelkezése. Horn Gábor SZDSZ-es képviselő is egyetértett a kabinet szándékával, ám úgy vélte: hogy sokkal fontosabb lenne, ha a társadalom maga közösítené ki azokat, akik ilyen egyenruhát viselnek.