Már 600 ezer ember vándorolt ki Magyarországról, és még félmillióan menni akarnak

2018. július 27., 15:55

Szerző:

Akár 600 ezer magyar is élhet külföldön, és majdnem ugyanennyien tervezik elhagyni az országot – írja a Portfolio.

A gazdasági portál a Központi Statisztikai Hivatal új, Magyarország, 2017 című kiadványát elemezte. A KSH a 2016-os mikrocenzus kivándorlással kapcsolatos eredményeit összegezte.

A mikrocenzus olyan népesség-összeírás, amely két teljes körű népszámlálás között mintavételes eljárással követi nyomon a társadalmi folyamatokat. A mikrocenzus megtartását a népszámláláshoz hasonlóan törvény rendeli el. Magyarországon népszámlálás tízévente van, a 2011-es után öt évvel készült el a 2016-os mikrocenzus felmérés.

  • 2000 óta a kivándoroltak kilencven százaléka a 16-64 éves korosztályba tartozik
  • Nem meglepő módon jellemzően a fiatalabb korosztály vándorol el, a 25-45 éves korcsoportban jóval nagyobb a hajlandóság.
  • A három legfontosabb célország Németország, az Egyesült Királyság és Ausztria, a kivándorolt magyarok 71 százaléka itt él.
Fotó: Thinkstock
  • A Németországba vándorlók jellemzően a 40-64 éves, alapfokú és szakmunkás végzettségű férfiak közül kerülnek ki, miközben az Egyesült Királyság jobban vonzza az érettségivel és a diplomával rendelkezőket.
  • Ausztria és Németország főként a rövidebb távra kivándorlók körében népszerű, míg az Egyesült Királyság és a három fő célországon kívüli területek inkább hosszabb távon.
  • A három fő célországon kívüli területekre vándorlás gyakoribb a nők, a diplomások, valamint a tanulás és egyéb célból külföldre vándorlók körében.
  • Jellemzően a felsőfokú végzettséggel rendelkezők és a szakmunkások hiányoznak itthon a munkaerőpiacról. Előbbiek esetében nagy az alulfoglalkoztatottság külföldön, vagyis a tényleges képzettségüknél alacsonyabb munkát végeznek.
  • Az iskolai végzettséget tekintve a külföldön élők 30 százaléka és a visszavándorlók 41 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, míg a népesség egészében ez az arány 22 százaléka.
  • A külföldre vándorlók legnagyobb része munkavállalási céllal hagyja el az országot, foglalkoztatottsági rátájuk magasabb a hazainak.
  • A 16–64 éves magyar állampolgárok 8,4 százaléka tervezi a kivándorlást a következő két évben, ami 510 ezer embert jelent.

A Portfólió nyomán már májusban megírtuk, hogy 600 ezer magyar él a hazáján kívül az EU-ban, a fiatalok pedig tízezrével kelnének útra. A Publicus Intézet  a Fidesz április 8-i választásii győzelme után közölt egy felmérést, amely szerint akár félmillió fiatal is elhagyhatja Magyarországot. Júniusban a Hír TV OECD-adatokra a hivatkozva egymillió kivándorló magyarról számolt be.