Majdnem dupla fizetésért mennek külföldre dolgozni a szociális munkások

2018. május 2., 19:40

Szerző:

Még mindig a munkaerőhiány az egyik legsúlyosabb probléma a szociális ágazatban, ami a januári béremelés ellenére is az alacsony bérezésnek köszönhető – írja a Hír TV.

Hiába fordít a kormány húszmilliárd forint többletet az ágazatra, nem csökken a létszámhiány.

– Bármilyen szakterületét is vesszük figyelembe, legalább tízszázalékos emberhiánnyal küzdünk, azaz minden tizedik ember hiányzik az ellátórendszerből. És ha figyelembe vesszük azt, hogy nyolcszázezer embert érünk el, akkor ez igen nagyon magas – mondta el a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének elnöke, Mátics Katalin.

A Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületének alelnöke szerint az oktatás is felelős a szociális ágazat problémáiért.

– Lecsökkentették a felsőfokú szociális munkás képzés keretszámait, emellett emelt szintű érettségit tettek felvételi követelménnyé, így felcsúsztak a pontszámok 390 pont fölé, és afölött lehet bekerülni a szakmába. Nem gondolom, hogy akik ilyen magas szinten tudnak teljesíteni, azok nézve a karrierépítés lehetőségét, az alacsony bérezést, erre már rájöttek. Ha most hirtelen ötvenszázalékos béremelés lenne, az sem tudná megoldani az ágazat felsőfokú szakképzést igénylő dolgozóinak a létszámproblémáit – véli Szabó János.

A csatorna állítja, hogy évente több tucatnyian mennek ki külföldre szociális munkásként dolgozni, mert Ausztriában 250-300 ezer forintot keres meg két hét alatt egy szociális munkás. Ezzel szemben a Hír TV-nek nyilatkozó, 23 éve családsegítőként dolgozó Katalin január óta nettó 195 ezer forintot keres havonta. A béremelés előtt nettó 122 ezer forintot kapott munkájáért.