„Magyarország ezt nem tudja sokáig fenntartani”
Hová lesz az utazás? Orbán miniszterelnök hosszú ideig elutasította az együttműködést az IMF-fel, most viszont nincs más választása.A piacokon erősebb nyomás alá került az ország. Az elemzők arra számítanak, hogy Magyarország gyorsabban keres menedéket a Valutaalap védernyője alatt -írja András Szigetvári a Der Standardban megjelent cikkében. A leminősítésről egyébként valamennyi osztrák napilap beszámolt.
A befektetőknek ez ok volt a pánikra, a budapesti gazdasági minisztériumnak „a pénzügyi piacok Magyarország elleni támadásának a legújabb bizonyítéka”. Magyarország hitelképességének a Moody’s hitelminősítő által történt péntek éjszakai leminősítése heves hullámokat keltett.
Mindenesetre a leminősítés (Baa3-ból Ba1-re) következtében Magyarország a Moody’s-nál kiesett a „befektetésre ajánlott” kategóriából. Az ország államkötvényei mostantól rendkívül kockázatosnak számítanak.
Mindaddig, amíg a Standard & Poor’s és a Fitch szintén nem minősíti le Magyarországot a bóvli kategóriába, addig Budapest számára elméletileg korlátok között tarthatók a következmények: Az olyan intézményi befektetők, mint amilyenek nyugdíjalapok is, a legtöbb esetben, amíg a kötvények két minősítő intézetnél a bóvli kategória felett állnak, tovább tudják vásárolni egy ország kötvényeit. Magyarország és Orbán Viktor miniszterelnök számára az jelent gondot, hogy a Fich és az S&P már korábban bejelentette leminősítési szándékát.
Számos befektető azonban láthatóan nem akar addig várakozni. Pénteken a forint és a magyar államkötvények is jelentős mértékű eladási nyomás alá kerültek. Egy euróért 317,4 forintot kértek, a magyar valuta mélypontja 317,9 forinton áll. A tízéves államkötvények hozama egy százalékponttal 9,5%-ra emelkedett. Annak ellenére, hogy a kereskedés folyamán a forint valamelyest erősödött, Budapesten másnapos hangulat uralkodott a banki szakértők és a közgazdászok körében.
Eladják a forintot
„Ezt a kamatszintet Magyarország nem tudja sokáig fenntartani” – állítja a budapesti elemző, Suppan Gergely. Sokak számára teljesen váratlanul következett be a leminősítés. Magyarország a múlt héten bejelentette, hogy egy új hitel megállapodást kíván kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-Bizottsággal. Ezzel akart időt nyerni a kormány.
A leminősítés és az államkötvények növekvő kamatszintje felgyorsíthatja a megállapodás menetét. „Egyre kisebb lesz az Orbán-kormány játéktere. Leminősítés nélkül a kormány rugalmasabban tárgyalhatott volna az EU-val és az IMF-fel. Most Budapesten nagyon gyorsan szüksége van a megállapodásra” – véli Richter Sándor, a Bécsi Kelet-Európai Intézet (WIIW) munkatársa.
A Moody’s a befektetők csökkenő bizalmával és a rosszabbodó konjunkturális környezettel indokolja a leminősítést. Súlyosbításként jön ehhez a magas eladósodási szint (a gazdasági teljesítmény 80%-a).
Egyébként nem rosszak a fontosabb adatok. 2011-ben Magyarországnak költségvetési többlete lesz, és 2012-ben három százalék alatt lesz a deficit.
Az ország teljesítménymérlege is pozitív lesz, Magyarország több árut és szolgáltatást exportál, mint amennyit importál. Akkor miért ez a leminősítés? „A gondot az okozza, hogy a budapesti kormány intézkedéseinek összességében csak rövidtávú eredményei lesznek” – véli Richter. Így tud Magyarország a nyugdíjpénztárak vitatott államosítása révén költségvetési többletet elérni 2011-ben. A telekommunikációs cégekre és az energiaiparra kiszabott különadók további milliókat hoznak a költségvetés számára. Ezek az adók azonban a következő évben megszűnnek, és 2013-ra ismét 3,7%-os költségvetési hiányt jósol az EU-Bizottság.
(András Szigetvári, Der Standard, nyomtatásban 2011.11.26/27.)Fordította: dr. Gonda László
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.