Magyarország: bírálat a menekültek őrizetbe vétele miatt

Az Európa Tanács jelentése: a menedéket kérők csaknem negyede börtönszerű létesítményekben él, s védelem nélkül vannak a romák is.

2015. június 11., 18:02

Az Európa Tanács kedden nyilvánosságra hozott jelentése élesen bírálja Magyarországot a menedéket kérőkkel, illetve a roma népcsoport tagjaival szembeni bánásmód miatt. Néhány intézkedés ellenére – például külön egységet hoztak létre a gyűlöletből elkövetett bűncselekmények üldözésére – továbbra is rossza a helyzet.
Az összes menekültek csaknem egy negyede, konkrétan 22 százaléka, börtönszerű létesítményekben került elhelyezésre, és ezzel jogtalanul megfosztották őket a szabadságtól. A kormány a romáknak sem segít, amikor a helyi hatóságok lakóhelyük elhagyására kényszerítik őket – olvasható a Rasszizmus és Intolerancia elleni Európai Bizottság (Ecri) jelentésében, amely a Der Standard birtokában van.


Felhívás a magyar kormányhoz


Felszólítják a magyar kormányt, hogy sürgősen gondoskodjon a helyzet orvoslásáról. A menekültek, de különösen a gyermekes családok számára nyitott befogadó helyeket kell létrehozni. Véget kell vetni annak az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és más NGO-ok jelentéseiben gyakran említett gyakorlatnak, hogy az őrök durván bánnak a menedéket keresőkkel. A szidalmazások és bántalmazások miatt a menekültek már számos magyar befogadó állomáson tiltakoztak és tartottak éhségsztrájkot.


Valójában már évek óta ismeretesek a szabálytalanságok a menekültekkel szembeni bánásmódban. A német Pro Asyl NGO-szervezet 2012 közepén öt jelentős magyar táborban tett látogatás után „néhány ezer főben” jelölte meg az6 internált menekültek létszámát. Ezután Németországban néhány közigazgatási bíróság megtiltotta, hogy az EU-szerte alkalmazott dublini rendelet alapján visszatoloncoljanak menekülteket Magyarországra. Ausztriában nincs ilyen korlátozás.


A romák kényszer-kilakoltatása is már több alkalommal adott okot az Amnesty International számára a sürgős fellépésekre vagy alkalmi tiltakozásokra. Az Ecri-jelentésben azt is kifogásolják, hogy a roma gyermekek állítólag arányuknál nagyobb számban kerülnek be a különleges iskolákba. A jelentés a 2014. december közepéig kialakult helyzetet foglalja össze, és két év múlva következik az újabb jelentés.

(Iréne Brickner, 2015.06.09.)


Fordította: dr. Gonda László