"Magyarország a csőd szélén áll"
A magyar takarékossági irányvonal meghiúsult, az ország ott tart, ahol három éve – olvasható a külföldi lapok kommentáraiban. A forint árfolyamának zuhanása és más negatív jelenségek elsősorban az alacsony keresetűeket, a kisvállalkozókat és a közalkalmazottakat érintik.
Elemző jellegű tudósításban számolt be a Berliner Zeitung keddi számában arról, hogy a Moody's hitelminősítő intézet megvonta a befektetési ajánlású magyar besorolást Magyarországtól. A német baloldali napilapban Frank Herold annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar takarékossági irányvonal meghiúsult. Az újság szerint a kormánynak most a "gyűlölt" Nemzetközi Valutaalapnál kell új hitelekért "koldulnia". A cikkíró emlékeztetett arra, hogy három évvel ezelőtt Magyarország a csőd szélére jutott. Most ugyanott áll - fogalmazott a szerző.
Elmaradtak a reformok
A Financal Times Deutschland üzleti napilap Kelet- és Közép-Európával foglalkozó mellékletében több cikk is érintette Magyarországot. Az egyik írásban Christian Höller azt emelte ki, hogy a pénzügyi válság ellenére a térség több országában erősödött a gazdaság. Magyarországra és Szlovéniára ugyanakkor egyre nagyobb nyomás nehezedik - írta a szerző, aki Magyarországgal kapcsolatban utalt a hitelminősítő intézetek értékeléseire, és úgy ítélte meg: a kormány nem valósította meg teljes mértékben a bejelentett reformokat.
Egy másik írásban Sebastian Becker az euró térségbeli jövőjével foglalkozva arra utalt, hogy Magyarország, továbbá Lengyelország és Csehország jelenleg nem akarja az eurót bevezetni, az adósságválság ugyanis elriasztja az embereket a közös valutától. A szerző megjegyezte: Magyarországon az euróbevezetés jelenleg egyáltalán nem téma – írja az MTI.
Nehéz helyzetben a kisvállalkozók
A Der Standard című osztrák napilap kedden A káröröm ellenében címmel Paul Lendvaitól közölt vendégkommentárt Magyarország Moody's általi leminősítéséről és a kormányról. A szocialista ellenzék alig titkolt kárörömmel fogadta Magyarországnak a Moody's hitelminősítő intézet általi leminősítését, különösen, mert az egész nemzetközi sajtó az Orbán-kormánynak adott csattanós pofonnak tartja a lépést - írta az Ausztriában élő publicista a liberális napilap hasábjain.
A káröröm azonban - jegyezte meg - több okból is helytelen. Először is, bármi is volt az oka, Magyarország hitelképessége már a nyolcévi szocialista-liberális kormányzás alatt is annyira leromlott, hogy 2008-ban csak az IMF készenléti hitelével lehetett elkerülni az államcsődöt. Másodszor, a Magyarországon jelen lévő külföldi nagybankok érzékeny veszteségeket szenvedtek a pénzügyi helyzet romlása miatt. A legfontosabb ok azonban az, hogy a forint árfolyamának zuhanása és más negatív jelenségek elsősorban az alacsony keresetűeket, a kisvállalkozókat és a közalkalmazottakat érintik - érvelt Lendvai.