Magyar Nemzet: A kormány visszavásárolná a Liszt Ferenc repülőteret

A koronavírus-járvány miatt háromnegyedével csökkent tavaly a forgalom, ez pedig megkönnyítheti a tárgyalásokat a lap szerint.

2021. május 27., 17:00

Szerző:

Ismét többségi tulajdont szerezne a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető cégben a magyar állam – értesült a Magyar Nemzet. A lap szerint a kormány célja, hogy a hazai közlekedési infrastruktúra egyik legfontosabb, a gazdaságfejlesztés és a turizmus szempontjából is stratégiai jelentőségű reptér újból magyar kézbe kerüljön.

A fővárosi repteret üzemeltető Budapest Airportot pillanatnyi költségvetési szempontoknak engedve adta el 2005-ben az MSZP-s kormányzat, a megállapodás a koncessziós szerződés értelmében 75 évre szól. A megállapodás szerint az állam mindössze az árbevétel fél százalékát kitevő éves vagyonkezelési díjban részesülhet, a többi a tulajdonost illeti, ám a fejlesztések utáni finanszírozási kamatteher miatt gyakran ebből sem látott pénzt a költségvetés. 

A többségi részvénycsomag tulajdonosának az értékesítési tervei miatt nem jártak sikerrel a nagyobb tulajdonrész megszerzésére irányuló kormányzati tervek 2010 után. A vagyon további leértékelődésének az elkerülésére az állam 2011-ben lehívta az akkor még meglévő, 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomagra vonatkozó eladási opciót.

A járvány hatására a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a tavalyelőtti, 16 milliót felülmúló rekordértékhez képest 2020-ban háromnegyedével kevesebb, 3,8 millió utas fordult meg. Az üzemeltető jelenlegi tulajdonosai között a szakmai befektető mellett profitorientált befektetési és nyugdíjalapok is megtalálhatók, amelyek a jelenlegi helyzetben nyitottak lehetnek az értékesítésre. A lap értesülései szerint a többségi tulajdon megszerzésének az előkészítése Palkovics László, az Innovációs- és Technológiai Minisztérium államtitkárának a feladata lehet.

(Kiemelt képünk illusztráció: Anadolu/AFP | Kurucz Árpád)