LMP: „Lám, Marad a Populizmus"

Ez így nevetséges Szabó Tímeától, és új megvilágításba helyezi az LMP értelmét: „Lám, Marad a Populizmus.” Mihelyt hatalom lesz párttársai kezében, ott is megjelenik a korrupció. Már ha lesz hatalom a kezükben, ugyanis ők ezt nem akarják – ezt Szabó Tímea maga mondta. Nem akarnak politikusok lenni, csak politizálni. El tudja valaki magyarázni nekem, hogy ez mit jelent?

2009. március 14., 14:41

Nézem február 26-án az M1-en az „A` la carte” műsort, benne Szabó Tímeát, a Lehet Más a Politika (LMP) új párt tagját, és Heim Pétert, az Aegon egyik igazgatóját, és csak ülök, és nem értem.

Heim Péter azt mondja, össze fog omlani a magyar gazdaság (is, tutira dől a „dominó”), nincs magyar termék, amely valóban magyar lenne, nincs nagy formátumú miniszterelnökünk Tisza István óta.

Szabó Tímea előadja, hogy elavult termelési struktúránk van, környezetszennyező technológiáink stb. Közben meg-megszólal Gór Nagy Mária, ömlik belőle a pesszimizmus. Még jó, hogy ott ült Babos Gyula, kifejezetten bölcs megszólalásaival.

Bolgár Györgytől plagizálva: ezzel szemben a valóság az, hogy...

Ne lenne magyar termék? Ha az ország kereskedelmi mérlege pozitív, a kákán is csomót keres, aki azt kifogásolja, hogy csupa olyasmit sikerül eladnunk, amit mások is termelnek (ezek szerint mi jobb ár–érték-arányon termelünk); hogy olyasmit adunk el, amit licencben gyártunk (ezek szerint az eredeti termék mellett erre is van kereslet); hogy olyasmit adunk el, amit máshol is gyártanak (nálunk tehát minimum nem rosszabbul, mint máshol). Mi ezzel a baj, kedves Heim Péter? Pálinkát (ami igazi magyar termék), tokaji aszút (ami igazi magyar termék) és más – hivatalos, nem hivatalos – hungarikumot (például üvegbetont, szabolcsi almát) annyit nem fogunk eladni, hogy ettől pozitív legyen az ország kereskedelmi mérlege.

És miben is volt olyan kiváló Tisza István, hogy kijelenthető legyen, ő az elmúlt 120 év legkiválóbb magyar miniszterelnöke?

Szabó Tímea hozzászólása még elborzasztóbb volt. Előbb tartott egy kampánybeszédet, hogy mi is az az LMP. Csupa olyan civil (tudós, más értelmiségi stb.) vesz részt benne, aki nem akar politikussá válni, és nem korrupt. Ez olcsó populizmus. Korrupció mindig ott van, ahol valaki olyan dologgal gazdálkodik, ami nem az övé, és amit a tulajdonosa nem tud teljesen felügyelete alatt tartani. Jó példa erre az ugyanaznapi híradóban a pécsi klinika: kiderült, hogy az új igazgató és az új gazdasági igazgató eldöntötték, nem hagyják szétlopni a klinikát: nem lehet a gyógyszereket hazavinni és keresetkiegészítésként eladni, a legolcsóbb ugyanolyan hatású gyógyszert kell használni, nem lehet útiköltségként a másodosztályú vasúti jegynél többet elszámolni stb. Ettől rögtön nyereséges lett a klinika a több tízmilliós addigi éves veszteség helyett.

Úgyhogy ez így nevetséges Szabó Tímeától, és új megvilágításba helyezi az LMP értelmét: „Lám, Marad a Populizmus.” Mihelyt hatalom lesz párttársai kezében, ott is megjelenik a korrupció. Már ha lesz hatalom a kezükben, ugyanis ők ezt nem akarják – ezt Szabó Tímea maga mondta. Nem akarnak politikusok lenni, csak politizálni. El tudja valaki magyarázni nekem, hogy ez mit jelent? Vagy Szabó Tímeának azt, hogy politikus az, aki politizál. Ez nem egy szakma, ez egy tevékenység. Utas az, aki utazik. Gyalogos az, aki gyalog jár. Zenehallgató az, aki zenét hallgat. Amíg nem lesz előírás, hogy a Magyar Politikusképző Egyetemen diplomát szerzett ember lehet csak politikus, addig az a politikus, aki politizál. Akinek viszont hatalom lesz a kezében, ha nyer egy választáson.

Gór Nagy Máriának üzenem: ne essen teljesen kétségbe, a fentieknél logikusabb érvelés és bizakodóbb jövőkép is létezik.

Mindók Mária
E-mail