LMP: Kártyavárként dőlhet össze a választások után a Fidesz törékeny rendszere
Az LMP túl van a 2018-as választások utáni mélyponton, a párt bízik abban, hogy a Fidesz-uralom ledöntése után zöld kormánya lesz az országnak. Interjú.
Az LMP társelnökei, Schmuck Erzsébet és Kanász-Nagy Máté páros interjút adtak a 168-nak, amelyben kijelentették, a párt túl van a 2018-as választások utáni mélypontján, mégis ők indítják a legkevesebb jelöltet az előválasztáson. Azt is elmondták, miért. Véleményük szerint a Fidesz uralma törékenyebb, mint amilyennek tűnik, és bíznak benne, hogy a választáson fideszes fellegvárakat is el tud majd hódítani az ellenzék.
Az LMP a többi ellenzéki párthoz képest jóval kevesebb jelöltet indít egyéniben, a legtöbb helyen más párt jelöltjei mögé állnak be. Az együttműködés felülírta önöknél a pártérdekeket?
Kanász-Nagy Máté: Az LMP a tárgyalóasztalnál nem fogalmazott meg túlzó igényeket. Azt viszont elvárjuk, hogy a kéréseink hiány nélkül megvalósuljanak. Jelenleg 14-15 jelöltünk van összesen. Habár lesz még néhány bejelentés, az LMP-s jelöltek száma biztosan nem haladja majd meg a 20 főt az előválasztáson.
Schmuck Erzsébet: Minden párt más-más taktikát választott. Az, hogy ezek közül melyik válik majd be leginkább, csak az előválasztás után fog kiderülni. Az számít majd igazán, hány jelöltje lesz a pártoknak a körzetekben. És az sem mindegy, egy-egy ellenzéki jelölt, melyik körzetet tud majd elhódítani a 2022-es választásokon. Számítunk arra, hogy sok választókerületben csak vérrel-verejtékkel lehet majd leváltani a fideszes vezetést. De egyre inkább úgy tűnik, több olyan körzetet is megszerezhet az ellenzék, ahol fideszes egyeduralom van.
Hende Csaba, Szombathely fideszes országgyűlési képviselője korábban elismerően nyilatkozott az önök jelöltjéről, Ungár Péterről. Ez a ő malmára hajthatja a vizet, vagy pont hogy negatív hatást gyakorolhat az ellenzéki szavazókra?
Kanász-Nagy Máté: Hende Csaba tudja, komoly veszélyben van a hatalma. Ungár Péter lesz az a kihívó, aki le fogja tudni őt váltani. Érzi ezt, ezért is viselkedik furcsán mostanában.
Korábban bejelentették, több körzetben is civilek mögé állnak be az előválasztáson, amire nem sok példa volt még. Ferencvárosban Demeter Márta mellett két civil jelölt is elindul: Jámbor András és Csordás Anett. Amennyiben Demeter Márta alulmarad, melyik jelöltet tudnák inkább támogatni?
Schmuck Erzsébet: Az LMP elnöksége nem döntött még ebben a kérdésben. Bízunk abban, hogy Demeter Márta meg tudja nyerni a körzetét. Amennyiben ez mégsem sikerülne, a magam részéről tudnám támogatni Jámbor András jelöltségét. Ő egy zöld politikus, ráadásul korábban LMP tag is volt. Amikor csak lehetőségünk lesz, mindig a zöld jelöltet fogjuk támogatni.
Zuglóban egyedül az LMP nem határozott még arról, Hadházy Ákost, vagy Tóth Csabát támogatja majd. Mikor lehet számítani a bejelentésre?
Schmuck Erzsébet: A Magyar Szocialista Párttal jelenleg is zajlanak az ezzel kapcsolatos egyeztetések, de nem született még olyan megállapodás a két párt között, ami alapján szavazhatna az elnökség. Bízunk benne, a közeljövőben meg fog születni a döntés.
Kanász-Nagy Máté: Bárhogy is alakul a helyzet Zuglóban, van egy tervük: rendelünk egy nagy adag popcornt, és élvezzük a show-t. A jelöltek valószínűleg kitesznek magukért ennek érdekében.
Sok olyan előválasztás-kritikát lehet hallani, miszerint a pártok háttéralkuk alapján hívnak vissza jelölteket a versenyből. Lehet arra számítani, hogy minden körzetben lesz előválasztás?
Kanász-Nagy Máté: Egyik körzet sincs leosztva előre senki számára. Mi 106 előválasztásra készülünk, erről született korábban összellenzéki döntés. Az viszont, hogy vannak olyan pártok, akik más szervezetek jelöltjei mögé állnak be, a politika természetéből következik. Ezen önmagában nem kell meglepődni.
Schmuck Erzsébet: A hat párt sosem mondta azt, hogy mind a 106 körzetben minden egyes párt fog jelöltet állítani. Ezt már csak azért sem mondhattuk, mert a tavalyi évben a pártok költségvetését a felére vágták. Egy ilyen előválasztás lebonyolítása pedig rendkívül költséges. Azt sem kell elfelejteni, ez még csak egy főpróba, a valódi verseny 2022-ben lesz. A Fidesznek rendkívül kiterjedt a hátországa.
Kanász-Nagy Máté Fotó: Dimény András / 168.hu
A Fidesz a járványhelyzet alatt komoly állami vagyont szervezett ki magánalapítványokba, amit az ellenzék a választási vereségtől való félelemként ítélt meg. Sokan azt állítják, a Fidesz egy párhuzamos államot akar kiépíteni. Mit gondolnak erről?
Schmuck Erzsébet: A Fidesz készül arra, ha elveszíti a választást – márpedig érződik, hogy ez benne van a pakliban –, akkor a legnehezebb helyzetbe hozza az ellenzéki kormányt. Azt remélik, nem fogunk tudni megküzdeni ezekkel az akadályokkal, és elbukunk. Innen is üzenjük, erre ne is számítsanak.
Kanász-Nagy Máté: A kormánypártok járványhelyzet alatti rombolása arra enged következtetni, hogy rettegnek a vereségtől. Ezért is kezdték el kimenekíteni az állami vagyont magánalapítványokba. Minden mozdítható vagyont ki akarnak szervezni. Szerencsére már most megvan a tervünk arra, hogyan lehet kigyomlálni ezt a mély államot. A mostani rendszer alaposan megvizsgálva sokkal törékenyebb, mint amilyennek tűnik, és megvan a lehetősége, hogy 2022 után kártyavárként dől össze.
Orbán Viktor azt mondta, hogy még 20 év múlva is a politikában lesz.
Schmuck Erzsébet: Elhiszem, hogy a miniszterelnök úr ezt szeretné, de mindenkit biztosíthatunk arról, ez a vágyálma nem fog valóra válni. Egy olyan ember, aki arra használja a járványhelyzetet, hogy a saját és holdudvara vagyonát gyarapítsa, megkárosítva ezzel az országot, nem maradhat a politikában. Amit a Fidesz az elmúlt másfél évben csinált, az egyszerűen gyalázatos. Kiszervezték a nemzeti vagyont, és vinnének mindent, ami mozdítható. Ennél még a privatizáció is jobb lenne, mert az így befolyó pénz legalább megjelenne a költségvetésben. Ehhez képest ingyen kiárusították az egyetemeinket, most pedig ugyanez a tervük az autópályáinkkal is. A Fidesz egyre inkább szégyentelenebbé válik. Ennek véget kell vetni.
A kormány szerint európai szinten is kiemelkedő volt a magyar járványkezelés.
Schmuck Erzsébet: Az egyetlen pozitívum, amit ki tudok emelni a válságkezelésből az a vakcinabeszerzés. Minden másban leszerepelt a kormány. Kibontakozott egy szociális és egy gazdasági válság, a kormány pedig propagandaszövegekkel burkolta azt, hogy nem hajlandó támogatást nyújtani az állásukat vesztett embereknek. Még a falvak és városok forrásait is megnyirbálták. A kormány gyakorlatilag lekötözte az önkormányzatokat, és azt mondta: kötött lábbal, kézen állva táncoljatok.
Az ellenzéki együttműködésről sokan mondják azt, hogy törékeny. Az együttműködésen belüli törésvonalakat jól mutatja a pedofiltörvényről szóló szavazás is, ahol a Jobbik beállt a Fidesz mellé, és megszavazta a csomagot.
Schmuck Erzsébet: A Fidesz megint megtette azt, amit már annyiszor az évek során: összeférhetetlen dolgokat párosított össze, csak azért hogy a politikai ellenfeleikre ráerőltethessenek valamilyen stigmát. Évekig az volt a sláger, az ellenzék migránspárti. A járványhelyzet alatt jött, hogy oltásellenesek vagyunk. Most pedig az, hogy pedofilsimogatók. A szavazás előtt minden párt hosszasan mérlegelte, vajon a Fidesz most éppen mit fog ránk húzni. Végül úgy döntöttünk, bojkottáljuk a szavazást. A Jobbik is mérlegelt. Végül úgy határozott, a melegjogok és a pedofilellenes részek közül számukra az utóbbi fontosabb. De az nem jelenti azt, hogy elítélnék a másságot, vagy a homoszexualitást.
Kanász-Nagy Máté: A kormány ezzel a törvénnyel elérte, hogy sokan párhuzamba állítják a másságot a pedofil bűncselekményekkel. Olyan társadalmat építenének, ahol senki nem gondolkodhat a fősodorral szemben. A törvény azon részeit, amelyek alkalmasak a LMBTQI emberek elleni hangulatkeltésre, hergelésre, a kormányváltás utáni első napokban törölni fogjuk.
Schmuk Erzsébet Fotó: Dimény András / 168.hu
Nem ez volt az egyetlen törvény amit aznap elfogadtak a parlamentben. Akkor egyebek mellett a Fudan Egyetemről is döntés született. A napokban megjelentek a pontos számok az aláírásgyűjtésről, amely szerint a Kutyapárt mögött az LMP gyűjtötte össze a legtöbb aláírást. Minek köszönhető, hogy a kisebb pártok ennyivel aktívabbak voltak?
Kanász-Nagy Máté: Kezdettől fogva aktívan támogattuk Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina kezdeményezését. Ennek meg is lett az eredménye, ugyanis az ellenzéki együttműködésben résztvevő pártok közül az LMP gyűjtötte össze a legtöbb ívet. Ez számunkra is nagy siker. Viszont az igazi eredmény az, hogy a kormány rábólintott a Fudanról szóló népszavazásra. Sikerült meghátrálásra kényszeríteni Orbán Viktort.
Schmuck Erzsébet: Ez az aláírásgyűjtés azt mutatta meg, hogy az LMP túllépett a 2018-as választásokat követő mélypontján. Sokáig tartott a stabilizáció, viszont az elmúlt időszakban elkezdtünk erőteljesen növekedni. Igaz, ezt még nem mindenki akarja észrevenni.
Mi az aggasztóbb az LMP számára Fudan esetében: az óriáshitel vagy az egyetemmel járó esetleges nemzetbiztonsági kockázat?
Schmuck Erzsébet: Ez a projekt a magyar felsőoktatási rendszertől von el jelentős forrásokat. Nem teremt tanulási lehetőséget a magyar hallgatóknak, és még a campus felépítését sem magyar kivitelezők végeznék. Kinek az érdeke ez az egyetem? Mert, hogy a magyaroké nem, az biztos. Arról nem is beszélve, ha a Fudan felépül, azzal a Diákváros koncepciója köddé válik.
Kanász-Nagy Máté: Az elmúlt évtizedben sajnos azt tapasztaltuk, a magyar felsőoktatás nem versenyképes Európában. Ezt azonban nem egy kínai egyetem Magyarországra költöztetésével kellene orvosolni, hanem azzal, hogy a saját intézményeinkre fordítunk kellő mértékű forrást. Az ELTE, a Corvinus és a BME is elérhetné azokat az eredményeket, mint a Fudan Egyetem, ha kellő mértékű támogatás lenne mögöttük.
Schmuk Erzsébet és Kanász-Nagy Máté Fotó: Dimény András / 168.hu
A nemrég megjelent összellenzéki minimum programban egyebek mellett szerepel a Budapest-Belgrád vasútvonal beruházásának leállítása. Élő szerződés esetén hogy lehet ezt véghez vinni?
Schmuck Erzsébet: A jogászaink alaposan ki fogják vizsgálni ezt a szerződést. Szakértők szerint a Budapest–Belgrád-vasútvonal megtérülése majd 2400 évbe telne. Nem tehetjük ezt úgy, hogy közben a vidéki szárnyvonalak állapota tragikus, folyamatosan romlik.
A minimum program mellett Karácsony Gergely jóvátételi programot hirdetett. Mennyire volt ez a közös ellenzéki program része?
Kanász-Nagy Máté: A főpolgármester által bemutatott program abszolút illeszkedik abba a koncepcióba, amit az LMP is mond már lassan másfél éve. A pandémia alatt azt kértük a kormánytól, kompenzálja a munka nélkül maradt családokat és bedőlt vállalkozásokat. A Fidesz ezt nem volt hajlandó megtenni. Nekünk ezt a hiányosságot kormányra kerülés esetén feltétlen pótolnunk kell.
Van olyan politikus önök szerint, aki kihagyhatatlan egy esetleges ellenzéki kormányból?
Schmuck Erzsébet: A jövendőbeli kormány tagjain csak akkor fogunk elkezdeni gondolkodni, ha már ismerjük a közös miniszterelnök-jelölt személyét. Neki meg kell adnunk azt a lehetőséget, hogy a pártokkal egyeztessen, és felvázolja az elképzeléseit. Ennek mentén fogjuk kiválogatni azokat az embereket, akik a 2022 utáni kormányt fogják alkotni.
Az LMP, a Párbeszéd és az MSZP szorosabb kooperációja már régóta téma. Van-e ebben előrehaladás?
Kanász-Nagy Máté: Jelenleg minden energiánkat az ellenzéki együttműködés menedzselésére fordítjuk. Távlatokban gondolkodva: a zöld közösséget erősíteni kell. Egyre több olyan probléma merül fel, amely akarva-akaratlanul a zöldek erősödését hozza magával. Ez egy világszintű tendencia. Magyarországon is meg fog valósulni a zöld felfogású politikusok és pártok együttműködése. De, hogy mikor és milyen formában, az nem ennek a ciklusnak a kérdése.
Schmuck Erzsébet: Olyan kormányt akarunk Magyarországnak, amelyik szívében hordozza a zöld és a fenntarthatósági kérdéseket. Ez Orbánékról nem mondható el, ezért is van szükség a kormányváltásra 2022-ben.