Lex CEU: már megkezdte a hátrálást a kormány
A CEU megmaradásának egy új módját fejtette ki a hvg.hu-nak Palkovics László: ha az intézmény meg akarja oldani a problémát, akkor gyakorlatilag csak két önálló jogi személyiségnek számító egyetem, az amerikai CEU és a magyar Közép-európai Egyetem (KEE) 2009-ben kötött licencmegállapodását kell kibővítenie. Azt ugyanis az államtitkár tudomása szerint csak néhány képzésre kötötték meg nyolc éve, de ha változatlan konstrukcióban kíván működni a CEU, akkor ki kell terjeszteni a teljes képzési portfólióra.
A különbség a mostani helyzethez képest, hogy az Egyesült Államokban akkreditált képzésekre a CEU-nak most van működési engedélye, a feltételek teljesítése nélkül ezt elveszíti, de a licencképzés alapján a CEU-s diploma kiadásáról nem kell lemondania.
Fotó: MTI / Illyés Tibor
Arra a kérdésre, hogy ha ez ennyire egyszerű, akkor a törvény elfogadása előtt ő, illetve a kormány ezt miért nem kommunikálta, hiszen elejét vehette volna egy óriási, hazai és nemzetközi tiltakozáshullámnak, az államtitkár azt mondta, mert az egyetem ügye, nem a politikáé. „Én is és a kormány is végig azt mondta, hogy nem akarja bezárni a CEU-t, csak azt akartuk, hogy a működési feltételei legyenek átláthatóak.”
Az újabb felvetésre, hogy legalább az egyetem rektorával folytatott megbeszélésén miért nem vetette fel a lehetőséget, Palkovics László azt mondta: azért, mert Michael Ignatieffel a készülő törvényről beszélt, a licencszerződéseket viszont az egyetem köti és kezeli saját hatáskörében, a törvény azokba eddig sem és a módosítás után sem szól bele.
Azt viszont Palkovics nem fejtette ki, hogy ha az egész így megkerülhető, akkor egyáltalán mi szükség a törvénymódosításra.
A CEU-n egyelőre értelmezik az államtitkár nyilatkozatát.
Mit is jelent mindez?
Palkovics javaslata végül is azt jelenti, hogy a CEU ne működjön nálunk, de képzései jöhetnek – értelmezi az Index. De ha ez így megoldás lehet, akkor sem könnyű menet. Ahhoz, hogy a Közép-európai Egyetem licenciában végezhesse a CEU képzéseit, meg kell felelni az itteni előírásoknak. Az angolszász képzési rendszer teljesen más felépítésű, mint a magyar vagy az európai, illetve sok tekintetben más előírások vannak, mint itthon.
Ráadásul a törvénymódosítás hatályba lépése után a Közép-európai Egyetemnek nevet kell változtatnia. A törvény szerint ugyanis nem lehet azonos neve egy külföldi és egy magyar egyetemnek.