Léteznek vagy sem maffiamódszerek az MSZP-ben?

A korábbi tagtoborzási botrányokhoz hasonló zajlik az MSZP Pest megyei szervezetében, az események mozgatórugóját, Fekete Zoltánt ma már Mesterházy Attila környezetébe sorolják szocialista berkekben. A Feketével és körével szemben alulmaradt Keller László volt közpénzügyi politikai államtitkár kirúgását a pártból másodfokon szeptemberben tárgyalja az országos etikai bizottság.

2012. augusztus 24., 20:49

Léteznek vagy sem maffiamódszerek az MSZP-ben? – gyakorlatilag erre a kellemetlen kérdésre kell választ adnia a párt országos etikai egyeztető bizottságának, amelyhez Keller László megyei közgyűlési tag, volt közpénzügyi politikai államtitkár fordult az őt a pártból kizáró júniusi határozat ellen fellebbezve. Voltaképpen nem tudni, mivel váltotta ki Keller a megyei etikai bizottság haragját, a határozatban ugyanis nem szerepel idézet a „vádlottól”, maga az érintett is csak találgatott a hvg.hu-nak nyilatkozva, hogy alighanem a sokat citált fenti kijelentésével lehetett gond.

A bejelentést Keller ellen Bóth János váci pártelnök, volt polgármester tette. Kettejük viszonya soha nem volt rózsásnak mondható. Akadnak megyei párttagok, akik úgy emlékeznek, hogy a tavaszi tisztújítás előtt megyei elnökségre pályázó (utóbb az újjáválasztott Tóbiás József javára visszalépett) Bóth-tal kapcsolatban Keller aggályokat fogalmazott meg a tagokkal folytatott magánbeszélgetéseiben, utalva arra, hogy Bóth polgármestersége idején a városháza több vitatható gazdasági döntéséről jelentek meg újságcikkek. Keller állítja, ilyen beszélgetést nem folytatott sem Bóth-tal, sem másokkal, de ha még szó is esett volna a régi ügyekről, az sem számíthatna „párthűtlenségnek”, szerinte éppen, hogy „gondos eljárás” utánakérdezni, támadható-e egy fontos posztra jelölt személy. Arra viszont emlékezik a volt államtitkár, hogy váci politikusoknál rákérdezett, igaz-e, hogy a tavaszi tisztújítás előtt meglepően sok, egyes hírek szerint tucatnál több új párttaggal bővült a városi alapszervezet (a pártok helyi szervezetei általában évente 1-2 új tagnak is örülnek).

A "Fekete-klán"

A váci közéletben otthonosan forgók a hvg.hu-nak megerősítették a hirtelen leigazolások hírét, Bóth azonban nem kívánt nyilatkozni, mondván, „a Keller-ügy pártbelügy”. Tíz éve egyébként történt már hasonló: akkor 101 új tag nyert felvételt a váci sejtbe, köztük az akkor gödi lakos Fekete Zoltán, a párt Népi Platformjának jelenlegi vezetője és rokonsága; az újdonsült párttagok pár nappal később átjelentkezésüket kérték Gödre. Mivel a város akkor éppen a polgármester-jelölt állítás lázában égett, néhány aktivista gyanakodott, hogy a tömeges átjelentkezés voltaképpen befolyásolási kísérlet, így a tervet akkor sikerült megfúrni. A váci százegyek legközelebb 2005-ben rajzottak ki a közeli településeken létező és újonnan alakuló alapszervezetekbe, ahová új tagok is jelentkeztek, meglepő módon sokan az ország távoli pontjairól, Szegedről, Tokajról, Gyöngyösről, sőt a szlovákiai Eperjesről is. Az 1550 lelkes Csomádon például 124 tagú MSZP-alapszervezet alakult, miközben a 2010-es önkormányzati választásokon a párt jelöltje fele ennyi szavazatot sem kapott, a képviselőtestület valamennyi tagja független.

Részletek a

HVG.hu-n.