Lehetetlen küldetésre kényszeríti Kásler a kórházakat

2018. december 21., 07:14

Szerző:

Megjelent a rendelet, így már január elsejétől öt percen belül el kell dőlnie a nagyobb kórházak sürgősségi osztályain annak, hogy kinek, milyen gyors orvosi segítségre lehet szüksége – írja a Népszava. Akinek panaszai nem indokolják az azonnali ellátást, azt az újonnan létrejövő úgynevezett akut alapellátási egységbe irányítják, és lesz olyan is, aki egyáltalán nem találkozik orvossal, csak a betegeket állapotuk alapján osztályozó triázs szakemberrel, akik speciálisan képzett diplomás ápolók. (A részletekről itt olvashatnak.)

Az elképzelésre december elején bólintott rá a kormány, január elsejével pedig a kórházaknak már az új rendszerben kell működniük. A sürgősségi osztályokat üzemeltető kórházak vezetői csütörtökön kaptak útmutatást a minisztériumban a rendelet gyakorlati megvalósításához. A főigazgatók egy része ezen az értekezleten egyáltalán nem volt biztosabban, hogy lesz elég szakemberük január elsejére.

Elvben tíz napjuk van a felkészülésre, ami önmagában kevés, csakhogy ebből mindössze 3 a munkanap: ma, valamint a két ünnep között 27-e és 28-a. Az újév hajnalán a sürgősségikre kerülő betegeket és sérülteket már az új rendben kell(ene) fogadni. A kórházaknak tehát három nap alatt kellene megépíteni például az információs pultokat, és megtalálni azokat a szakembereket, akik a triázst követően tájékoztatják a betegeket. A sürgősségi osztálytól legfeljebb 100 méterre ki kell alakítaniuk a halasztható esetek ellátására megfelelő kezelőhelyeket, és ezekbe az úgynevezett alapellátási egységekbe is szakembereket kell találniuk. A gondokat tetézi, hogy kórházi dolgozók közül az, aki tehette, már kivette szabadságát az ünnepekre.

A Népszava úgy tudja, a szakma azt kérte, hogy az új rendszerből az akut alapellátási egységeket próbajelleggel vezessék be most egy-két helyen, és az ott szerzett tapasztalatok alapján felkészülve, a hibákat javítva terjesszék azt ki a sürgősségi osztályokra.

Az Emmi azt közölte: a többletfeladatokra a sürgősségi ellátást végző 59 fekvőbeteg-szakellátó intézménynek éves szinten 677 millió forintot biztosítanak. Azaz egy-egy kórház 11 milliót kap, ebből 8 szék jönne ki a Vidi új stadionjában.

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.